لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: با ملا برادر صحبت تلیفونی کردم


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده با ملا عبدالغنی برادر، رییس هیات مذاکره کنندۀ طالبان با امریکا صحبت تلیفونی کرده است.

آقای ترمپ روز سه شنبه سوم مارچ (۱۳ حوت) به خبرنگاران در قصر سفید گفت: "امروز با رهبر طالبان صحبت کردم. ما تماس خوبی داشتیم...خشونت را نمی‌خواهیم. ببینیم چی می‌شود."

اندکی پیشتر از این، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در یک پیام تویتر با نشر عکسی که در آن زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان با ملا برادر دید می‌شود، از تماس تلیفونی آقای ترمپ با ملا برادر خبر داده بود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در یک پیام تویتر نوشته است که در این تماس تلیفونی آقای ترمپ گفته است که به زودی وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا به کابل سفر خواهد کرد تا موانع موجود بر سر مذاکرات بین الافغانی رفع شود.

سهیل شاهین همچنین نوشته است که در این "تماس تلیفونی ۳۵ دقیقه‌ای" ملا برادر به آقای ترمپ گفته است که اگر امریکا به توافق با طالبان عمل کند، در آینده روابط مثبت دو جانبه – میان طالبان و امریکا- وجود خواهد داشت.

توافقنامه میان امریکا و طالبان روز شنبه ۲۹ فبروری (دهم حوت) میان آقای خلیلزاد و ملا برادر در قطر امضا شد.

پس از امضای این توافقنامه، آقای ترمپ گفت که در نظر دارد تا در آیندۀ نه چندان دور، شخصاً با رهبران طالبان دیدار کند.

پس از فروپاشی رژیم طالبان در اثر تهاجم به رهبری ایالات متحده بر افغانستان، تماس آقای ترمپ با ملا برادر، نخستن تماس یک رییس جمهور امریکا با یک مقام ارشد طالبان است.

XS
SM
MD
LG