لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ از نحوۀ خروج نظامیان امریکایی از افغانستان انتقاد کرد


دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده امریکا با انتقاد تند از سیاست حکومت جو بایدن، مبنی بر خروج نظامیان امریکایی از افغانستان گفت که ممکن چین و روسیه در حال تحلیل و تجزیۀ تجهیزات نظامی به جا ماندۀ امریکا در افغانستان باشند.

آقای ترمپ در مصاحبه‌ با شاریل اتکیسون، خبرنگار مشهور امریکایی، نحوۀ خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را "نا مناسب" خواند و هشدار داد که بیرون شدن نظامیان امریکایی از افغانستان، منجر به تهدید ایالات متحده امریکا و به سود دشمنان این کشور تمام خواهد شد.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بر اساس توافقنامه‌ای صورت می‌گیرد که در فبروری ۲۰۲۰ میان حکومت آقای ترمپ و گروه طالبان در قطر امضا شد و بر اساس آن توافق قرار بود تمام نظامیان امریکایی تا ماه می سال روان از افغانستان بیرون شوند.

اما رییس جمهور بایدن در چند ماه اخیر چندین بار گفته است که پس از گرفتن تصدی ریاست جمهوری، توافقنامه‌ای را از رییس جمهور پیشین امریکا به ارث گرفته بود که یا باید به آن عمل می‌کرد یا هم به جنگ ادامه می‌داد.

آقای بایدن کمتر از دو هفته پیش گفت حکومت آقای ترمپ در توافقنامه با طالبان، هیچگونه ترتیبات را برای کار میان طالبان و حکومت افغانستان در نظر نگرفته و به گفتۀ وی رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان به شمول شماری از فرماندهان ارشد جنگی آن گروه در این توافقنامه مسجل شده بود که شماری از این فرماندهان به تازگی در تصرف افغانستان دست داشتند.

دونالد ترمپ همچنان گفت که به باور وی، جنگ افغانستان پایان نیافته است. او همچنین از روند تخلیۀ نظامی از افغانستان انتقاد کرد، هرچند آقای بایدن این عملیات را موفقانه خواند که به گفتۀ وی در تاریخ پیشینه نداشته است.

به گفتۀ آقا ترمپ، بسیاری افغان‌هایی که در جریان این عملیات از افغانستان به بیرون منتقل شدند، ترجمان و همکار نیروهای امریکایی نبودند و بدون طی مراحل امنیتی سوار طیاره‌ها شدند. رییس جمهور پیشین ایالات متحده گفت که ممکن بسیاری از افغان‎هایی که در جریان این عملیات به امریکا منتقل شده اند "دهشت افگن" باشند.

به تاریخ ۱۵ اگست درست چند ساعت پیش از ورود طالبان به شهر کابل، ۵۸۵ پرسونل نظامی افغانستان همراه با اعضای خانواده‌های شان توسط ۲۲ طیارۀ نظامی و ۲۴ هلیکوپتر از میدان هوایی کابل پرواز کردند و به میدان هوایی بین المللی ترمز واقع در ازبیکستان نشست کردند.

در عین روز شماری از نظامیان افغانستان دست کم هشت هلیکوپتر قوای هوایی افغانستان را به ولایت پنجشیر انتقال دادند، ولایتی که در آنجا احمد مسعود مبارزۀ خود را زیر عنوان " جبهۀ مقاومت ملی افغانستان" بر ضد طالبان اعلام کرده است.

با اینحال شماری از طیاره‌های نظامی قوای هوایی افغانستان به شمول هلیکوپترها در میدان هوایی کابل باقی‌مانده بود که شماری از مقام‌های طالبان به دنبال خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان برای معاینه و تفتیش این تجهیزات نظامی به جا مانده به میدان هوایی کابل رفتند.

XS
SM
MD
LG