لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن از تصمیم‌اش مبنی بر خروج از افغانستان دفاع کرد


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا از تصمیم خود مبنی بر خروج کامل نظامیان امریکایی از افغانستان دفاع کرد و گفت که این تصمیم را بر اساس مشورت با مقام‌های دپلوماتیک و نظامی و با درنظرداشت منافع ملی امریکا اتخاذ کرده است.

آقای بایدن روز سه شنبه ۳۱ اگست (نهم سنبله) در یک سخنرانی در مورد پایان حضور نظامی امریکا در افغانستان گفت که هدف اصلی حضور امریکا در افغانستان که کشتن اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکۀ القاعده بود، یک دهه پیش پوره شد.

او ضمن قدردانی از کارکرد نظامیان و دپلوماتان امریکایی که در ۱۷ روز اخیر کم و بیش ۱۲۰ هزار نفر را از افغانستان بیرون کرده اند گفت که با پایان عملیات تخلیۀ نظامی که در تاریخ پیشینه نداشته است، حضور نظامی امریکا در افغانستان پایان یافت.

آخرین گروه نظامیان امریکایی در آخرین دقایق روز دوشنبه ۳۰ اگست از افغانستان بیرون شدند و به طولانی ترین جنگ امریکا نقطۀ پایان گذاشته شد.

با انتقاد از عملکرد حکومت به رهبری محمد اشرف غنی در افغانستان، آقای بایدن گفت که رییس جمهور "فرار" کرد و کشور به دست طالبان سقوط کرد. او افزود که گمان بر این بود که نیروی ۳۰۰ هزار نفری مجهز دفاعی و امنیتی افغانستان که ۲۰ سال آموزش دیده بودند در برابر طالبان تاب خواهد آورد، اما گفت: "این فرضیه نادرست بود."

پس از آنکه طالبان در اواسط ماه اگست اکثر ولایت‌های همجوار کابل را تصرف کردند و شهر کابل را به محاصره در آوردند، محمد اشرف غنی به تاریخ ۱۵ اگست از افغانستان بیرون شد و سپس طالبان وارد شهر کابل شدند.

تخلیۀ شهروندان امریکایی

رییس جمهور ایالات متحده گفت که از ماه مارچ به اینسو ۱۹ بار با شهروندان امریکا مستقر در افغانستان تماس گرفته شد تا افغانستان را ترک کنند. او گفت که تا شام دوشنبه ۳۰ اگست حدود ۵۵۰۰ شهروند امریکا از افغانستان به بیرون از آن کشور منتقل شدند.

آقای بایدن گفت که از میان ۱۰۰ تا ۲۰۰ امریکایی که در افغانستان باقی مانده اند شمار زیاد شان تابعیت دوگانه دارند که به خواست خودشان در افغانستان باقی مانده اند. او گفت که اگر آنان خواسته باشند افغانستان را ترک کنند، حکومت ایالات متحده ترتیبات خروج آنان را فراهم خواهد کرد.

جو بایدن همچنین گفت که ایالات متحده از این پس نیز متعهد است تا برای انتقال شهروندان باقیماندۀ امریکایی در افغانستان، همکاران افغان نظامیان امریکایی و حکومت امریکا و نیز شهروندان خارجی از افغانستان به بیرون از آن کشور یاری و عمل کند.

با اشاره به قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد، آقای بایدن گفت که طالبان باید به تعهدات شان متعهد باقی بمانند و به کسانیکه در تلاش خروج از افغانستان اند، راه های هوایی و زمینی را باز نگه دارند. او همچنین گفت طالبان آشکارا گفته اند که زمینۀ گذار مصوون مردم به شمول همکاران امریکا را فراهم خواهند کرد.

رییس جمهور ایالات متحده ضمن تعهد به ادامۀ حمایت امریکا از مردم افغانستان گفت: "به حمایت از مردم افغانستان از طریق دپلوماسی، نفوذ بین‌المللی و کمک‌های بشری ادامه خواهیم داد."

میراث ترمپ

رییس جمهور جو بایدن گفت که پس از گرفتن تصدی ریاست جمهوری، توافقنامه‌ای را از رییس جمهور پیشین امریکا به ارث گرفته بود که یا باید به آن عمل می‌کرد یا هم به جنگ ادامه می‌داد.

با اشاره به توافقنامۀ امریکا-طالبان که به تاریخ ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ امضا شد، آقای بایدن گفت که در این توافقنامه اول می ۲۰۲۱ ضرب‌الاجل خروج قوای خارجی از افغانستان تعیین شده بود، بدون آنکه ترتیبات برای کار میان طالبان و حکومت افغانستان در نظر گرفته شده باشد، اما به گفتۀ وی رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان به شمول شماری از فرماندهان ارشد جنگی آن گروه در این توافقنامه مسجل شده بود؛ شماری از این فرماندهان به تازگی در تصرف افغانستان دست داشتند.

آقای بایدن گفت که زمانیکه تصدی ریاست جمهوری امریکا را به دست گرفت "طالبان به بلندترین حد نیرومندی خود از سال ۲۰۰۱ به اینسو" قرار داشته و کنترول نصف کشور را در دست داشتند. رییس جمهور بایدن گفت که چاره‌ای نداشت جز اینکه توافق حکومت ترمپ را دنبال کند یا اینکه ده‌ها هزار نظامی دیگر امریکایی را به جنگ طالبان بفرستد.

هشدار به داعش

رییس جمهور ایالات متحده به شاخۀ خراسان داعش هشدار داد و گفت که معاملۀ امریکا با این گروه تا هنوز تمام نشده است.

گروه داعش مسوولیت حملۀ انتحاری در مقابل دروازۀ ورودی میدان هوایی کابل را به دوش گرفت که در آن بیش از ۱۶۰ غیرنظامی افغان و ۱۳ نظامی امریکایی کشته شدند.

رییس جمهور بایدن ضمن هشدار به هر گروهی که قصد آسیب رساندن به امریکا را دارند، گفت: "ایالات متحده آرام نخواهد نشست. نخواهیم بخشید و فراموش نخواهیم کرد، تا آخر دنیا به صید تان آمده و بهای اعمال تان را خواهید پرداخت."

آقای بایدن ضمن برشمردن هزینۀ مالی و جانی جنگ در افغانستان گفت که در دو دهۀ گذشته ایالات متحده هر روز به گونۀ اوسط ۳۰۰ میلیون دالر را در آن کشور صرف کرده و نیز افزود که ۲۴۶۱ نظامی امریکایی در جنگ افغانستان کشته و ۲۰۷۴۴ نظامی دیگر زخمی شدند.

رییس جمهور ایالات متحده گفت که با توجه به این همه گزینه‌ای جز این نداشت که دستور خروج کامل نظامیان امریکایی از افغانستان را بدهد و به جنگ نامحدود در آن کشور پایان دهد.

XS
SM
MD
LG