لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ تلاشی خانۀ جولیانی را 'بسیار زیاد نامنصفانه' خواند


دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده یورش کارمندان ادارۀ تحقیقات فدرال یا اف بی آی بر اپارتمان شخصی رودی جولیانی - وکیل پیشین آقای ترمپ – را نامنصفانه خوانده است.

بازرسان فدرال که حکم تلاشی را در دست داشتند، روز چهارشنبه بر اقامتگاه و یکی از دفاتر آقای جولیانی در ساحۀ منهاتن شهر نیویورک وارد شده و برخی از وسایل الکترونیک را به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد ارتباط وی با اوکراین، ضبط کردند.

دونالد ترمپ به شبکۀ خبری فاکس گفت: "رودی جولیانی یک میهن‌پرست عالی است. او کشورش را دوست می‌دارد و آنان [اف بی آی] بر منزلش یورش بردند...این بسیار زیاد غیرمنصفانه است...نمی‌دانم آنان پی چه می‌گردند و چی می‌کنند."

رییس جمهور پیشین ایالات متحده عملکرد کارمندان ادارۀ تحقیقات فدرال امریکا را "معیار دوگانه‌ای" خواند که به گفتۀ وی کسی هرگز نظیر آن را ندیده است.

جولیانی که خودش زمانی یکی از سارنوالان ارشد و سپس شاروال نیویارک بود، پس از وارد شدن اتهامات استیضاح بر دونالد ترمپ در دسمبر ۲۰۱۹، به صفت وکیل شخصی آقای ترمپ گماشته شد.

جولیانی در زمان کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امریکا تلاش فراوان کرد تا دستآویزی پیدا کند و هنتر بایدن، پسر جو بایدن و رقیب انتخاباتی آقای ترمپ را به داشتن ارتباط با اوکراین متهم کند.

اما بازرسی اقامتگاه و دفتر آقای جولیانی ممکن با گزارش‌هایی ربط داشته باشد که گویا وی همزمانی که وکیل رییس جمهور پیشین بود، برای برخی تاجران اوکراینی نیز در بدل پول کار می‌کرده است، اقدامی که تخطی از قوانین ایالات متحده پنداشته می‌شود.

لیف پارناس و ایگور فرومن دو مرد اوکراینی تبار که جولیانی را در این زمینه کمک کرده بودند، در ماه اکتوبر ۲۰۱۹ دستگیر و به سرازیر کردن هدیه‌های غیرقانونی به کمیتۀ‌ای متهم شدند که به سود ستاد انتخاباتی آقای ترمپ پول جمع آوری می‌کرد.

اندرو، پسر رودی جولیانی نیز تلاشی خانۀ پدرش را محکوم کرده و وزارت عدلیۀ امریکا را به پیگیری اجندای سیاسی متهم کرده است.

بر اساس برخی گزارش‌ها، اف بی آی و سارنوال وزارت عدلیه در نیویارک سال گذشته برای گرفتن اجازۀ پیگیری تماس‌های تلیفونی جولیانی تلاش کرده بودند، اما چون در آن زمان، دونالد ترمپ رییس جمهور ایالات متحده بود، به آنان چنین اجازه‌ای داده نشد.

رودی جولیانی گرفتاری‌های قانونی دیگر نیز دارد. در جنوری سال روان یک شرکت تولید کنندۀ ثبت و ذخیرۀ برگه‌های رای‌دهی پس از آن بر ضد آقای جولیانی اقامۀ دعوا کرده و از وی خواستار پرداخت ۱.۳ میلیارد دالر جرمانه شدند که جولیانی ادعا کرد که ماشین‌های این شرکت بخشی از "تقلبات انتخاباتی" بود که منجر به شکست ترمپ در انتخابات شد.

اما پس از تحقیقات گسترده و بازشماری آرا در ایالت‌های مورد مناقشه، ثابت شد که هیچ گونه تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سوم نومبر ۲۰۲۰ در امریکا صورت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG