لینک های دسترسی

Breaking News

جان کری: سخنان ترمپ ممکن امریکا را در انزوا و خطر قرار دهد


رئیس جمهور ترمپ در سخنرانی خود به مجمع عمومی ملل متحد، کوریای شمالی، ایران، و ونزویلا را به گونۀ شدید آماج انتقاد قرار داد

جان کری، وزیر خارجۀ پیشین ایالات متحده در یک مصاحبۀ تلویزیونی گفته است که سخنرانی دیروز آقای ترمپ در مجمع عمومی ملل متحد، ممکن امریکا را در انزوا و خطر قرار دهد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، دیروز در سخنرانی خود به مجمع عمومی ملل متحد، کوریای شمالی، ایران، و ونزویلا را به گونۀ شدید آماج انتقاد قرار داد.

رئیس جمهور ترمپ در واکنش به اقدامات اخیر کوریای شمالی مبنی بر آزمایشات هسته ای و میزایل های بالستیکی آن کشور گفت "ایالات متحده، نیرو و صبر عظیمی دارد، اما اگر وادار ساخته شود که از خود و یا متحدین خود دفاع کند، هیچ گزینه ای نخواهیم داشت، مگر اینکه کوریای شمالی را کاملاً ویران کنیم."

با آن که کوریای شمالی تا حال در برابر تهدید دیروز رئیس جمهور ترمپ، خاموشی گزیده، اما در کنار جان کری، برخی از تحلیلگران نیز در واشنگتن به این باور اند که کیم جونگ اُن، رهبر کوریای شمالی، به زودی در یک گام واکنشی، آزمایش های بیشتر راکتی را انجام خواهد داد و می افزایند که کیم جونگ اُن، سخنان تهدید آمیز ترمپ را برای مردم خود دلیل خواهد آورد.

بر خلاف تحلیلگران امریکایی، حکومت جاپان که یکی از متحدین واشنگتن می باشد، آقای ترمپ را به خاطر موضعگیری قوی اش در برابر تحرکات کوریای شمالی ستوده است.

در عین حال، واکنش حکومت لیبرال تحت رهبری مون جی ان در کوریای جنوبی در برابر بخش های تهدید آمیز سخنرانی ترمپ کمرنگ بوده، اما تعهد ترمپ در تأمین صلح و امنیت منطقه را تمجید کرده است.

از جانب دیگر، سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه، گفته است که او در خطابۀ رئیس جمهور ترمپ به مجمع عمومی ملل متحد، خبر های مثبتی شنید، اما افروده که «راجع به مسایلی همچو مسئلۀ یمن، أوضاع در عراق، و معضل هستوی در شبه جزیرۀ کوریا، این یک نکتۀ ضعیف خواهد بود اگر بگوئیم که تا پایان نشست کنونی، روی یکی از مسایل مورد بحث به کدام نتیجه ای نایل آئیم.»

رئیس جمهور ترمپ همچنان در سخنانش، رئیس جمهور ونزویلا را نیز مورد انتقاد قرار داد و پالیسی های او را، فاجعه بار خواند.

یورگه البرتو مونتسرات، وزیر خارجۀ ونزویلا، در واکنش به این موضعگیری دونالد ترمپ، امریکا را کشور ناقض حقوق بشر در جهان عنوان کرد.

آقای مونتسرات گفته است که رئیس جمهور ایالات متحده " ظاهراً به خود این صلاحیت اخلاقی را میدهد که بیاید و در بارۀ سایر کشور ها صحبت کند، گویی که سایر کشور ها اجیران اویند."

رئیس جمهور ترمپ در سخنرانی دیروز خود، از أفغانستان هم یاد کرد و تکرار نمود که حضور قوای امریکا در آن کشور، دیگر وابسته به کدام جدول زمانی نخواهد بود.

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو، یک بار دیگر گفته است که او از استراتیژی جدید واشنگتن برای افغانستان و جنوب آسیا، استقبال می کند.

جان کری: سخنان ترمپ ممکن امریکا را در انزوا و خطر قرار دهد
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

XS
SM
MD
LG