لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ مصوبۀ قطع حمایت امریکا از ایتلاف به رهبری سعودی در یمن را رد کرد


رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا مصوبه کانگرس برای قطع حمایت نظامی از ایتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن را ویتو کرد.

دونالد ترمپ سه‌شنبه شب (۱۶ اپریل) در توضیح اقدام خود نوشت "این قطعنامه تلاش غیرضروری و خطرناک برای تضعیف اختیارات قانونی رییس جمهور است و زندگی شهروندان و نظامیان امریکایی را امروز و در آینده به خطر می‌اندازد."

مجلس نمایندگان ایالات متحده طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن حکومت ایالات متحده باید حمایت خود را از جنگ یمن پایان دهد. در مجلس نمایندگان که از اکثریت دموکرات برخوردار است، این طرح با نتیجه ۲۴۷ بر ۱۷۵ رای آورد.

یک ماه پیش از این هم مجلس سنای امریکا که در آن جمهوری‌خواهان اکثریت اند، با ۵۴ رای موافق و ۴۶ رای مخالف خواستار توقف حمایت‌های نظامی ایالات متحده از ایتلاف به رهبری سعودی در جنگ یمن شده بود.

بر اساس قوانین ایالات متحده، هر مصوبۀ کانگرس برای اینکه به قانون مبدل شود، باید از سوی رییس جمهور امضا و توشیح شود. پس از تصویب هر طرح، رییس جمهور باید در جریان ده روز کاری مصوبۀ کانگرس را توشیح کند یا هم با استفاده از حق ویتو، آن را رد کند.

اما در صورتی که دو سوم اعضای مجلس نمایندگان یا سنا مصوبه‌ای را تایید کنند، حق ویتو از رییس جمهور گرفته شده و مصوبۀ کانگرس فوراً به قانون تبدیل می‌شود.

این دومین بار در طول ریاست جمهوری آقای ترمپ است که وی از حق ویتو استفاده کرده است. رییس جمهور ترمپ یک ماه پیش نیز مصوبۀ کانگرس برای لغو فرمان وضعیت اضطراری ملی در مرزهای جنوبی امریکا را ویتو کرده بود.

پیش از این، مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده گفته بود که قطع حمایت امریکا از ایتلاف به رهبری سعودی در جنگ یمن، هدیه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی، پنج سال است ادامه دارد. ایران حامی حوثی‌های یمن است و عربستان سعودی در ایتلافی با کشورهای منطقه، از حکومت یمن که از سوی ملل متحد به رسمیت شناخته شده است، حمایت می‌کند.

سازمان ملل متحد وضعیت یمن را بدترین فاجعۀ انسانی عصر حاضر در جهان خوانده است.

XS
SM
MD
LG