لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه: برنامۀ ویزای امریکا به افغان‌ها سبب بحران بزرگ مهاجرت می‌شود


وزارت خارجۀ ترکیه با انتقاد از برنامۀ جدید حکومت امریکا برای اعطای ویزه به هزاران شهروند افغان که برای سازمان‌ها و شرکت‌های آمریکایی کار کرده‌اند، انتقاد کرده و گفته است که این اقدام سبب "بحران بزرگ مهاجرت" خواهد شد.

وزارت خارجۀ ترکیه روز سه شنبه سوم اگست (۱۲ اسد) با نشر بیانیه‌ای گفته است: "ما تصمیم غیرمسوولانۀ امریکا را که بدون مشورت با کشور ما اتخاذ شده است، نمی‌پذیریم. اگر امریکا می‌خواهد که این افراد را به کشور خود ببرد، می‌توانند آنان را مستقیما توسط طیاره‌ها انتقال دهد."

وزارت خارجۀ ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد که به هزاران شهروند افغانستان که به دلیل وابستگی شان با ایالات متحده با خطر خشونت طالبان مواجه اند، تحت یک برنامۀ‌ جدید فرصت اقامت را منحیث پناهنده مساعد می‌سازد.

بر اساس این برنامۀ حکومت ایالات متحده که به نام "اولویت شماره ۲" یاد شده است، درخواست کنندگان ویزه باید به مصرف و امکانات شخصی شان به یک کشور سوم رفته و در آنجا به سفارت امریکا درخواست بدهند که طی مراحل آن بین ۱۴-۱۲ ماه طول خواهد کشید.

خبرگزاری رویترز بدون ذکر نام از قول یک مقام ارشد وزارت خارجۀ امریکا گزارش داده است که واشنگن در مورد احتمال سرازیر شدن مهاجرین افغان، سرگرم بحث با کشورهای همسایۀ افغانستان به ویژه پاکستان است. این مقام امریکایی همچنین گفته است که شماری از افغان‌های متقاضی ویزۀ امریکا از طریق ایران به ترکیه سفر کنند.

در بیانیۀ وزارت خارجۀ ترکیه آمده است: "هیچ کسی نباید انتظار داشته باشد که کشور ترکیه بار بحران مهاجرت را که از تصامیم کشورهای ثالث در منطقه ناشی می‌شود، به دوش بکشد."

با تشدید جنگ در افغانستان، صدها شهروند افغان در چند هفتۀ اخیر وارد ترکیه شده اند و این وضعیت نگرانی از سرازیر شدن سیل مهاجرین افغان را به بیرون از کشورشان افزایش داده است.

تنها در یک هفتۀ گذشته، مرزبانان ترکیه نزدیک به ۱۵۰۰ مهاجر غیرقانونی، عمدتاً افغان‌ها، را در ولایت وان آن کشور در نزدیکی مرز با ایران بازداشت کرده اند. مقام‌های ترکیه گفته اند که ۱۱ قاچاقبر نیز در پیوند با قاچاق این پناجویان بازداشت شده اند.

ترکیه هم اکنون به صفت بزرگترین کشور میزبان مهاجرین، از بیش از چهار میلیون مهاجر میزبانی می‌کند که بیشتر آنان شهروندان سوریه اند.

سازمان ملل متحد گزارش داده است که خشونت‌های اخیر در افغانستان، افزون بر افزایش مهاجرت، سبب بیجا شدن نزدیک به ۲۷۰ هزار شهروند افغان در داخل آن کشور از ماه جنوری به اینسو شده است. آمار ملل متحد نشان می‌دهد که هم اکنون بیش از ۳.۵ میلیون بیجا شدۀ داخلی در افغانستان وجود دارد.

XS
SM
MD
LG