لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه در ماه اپریل از مذاکرات صلح افغانستان میزبانی می‌کند - اوغلو 


وزیر خارجهٔ ترکیه امروز ۱۲ مارچ (۲۲ حوت) گفت که انقره ‌برای میزبانی از مذاکرات صلح افغانستان در ماه اپریل آمادگی می‌گیرد.

مولود چاووش اوغلو افزود که انقره نمایندهٔ ویژهٔ خویش در امور افغانستان را نیز معرفی خواهد کرد.

این در حالی است که گزارش‌هایی در مورد احتمال ایجاد حکومت مشارکتی در افغانستان نشر شده است.

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده با ارسال نامه‌ای به محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان هشدار داده است كه اگر پیشنهادات تسریع روند صلح را فوراً بررسی نكند، ممكن است به تنهایی با تاخت و تاز طالبان روبرو شود.

در واکنش به این نامه امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته است این نامه هیچ تغییری در موقف افغانستان در رابطه به صلح نخواهد آورد.

وزیر خارجهٔ ترکیه افزوده است که مقامات افغان، گروه طالبان و هیات‌های مذاکره کننده در گذشته از ترکیه خواسته بودند تا مذاکرات صلح را میزبانی کند، اما تصمیم این هفته پس از آن اتخاذ شد که ایالات متحده نیز از انقره تقاضای میزبانی کرد.

آژانس خبری رسمی انادولو از او نقل کرده که گفته است: "این نشست بدیلی به روند قطر نه بلکه متمم آن است."

وزیر خارجهٔ ترکیه گفت که این نشست در هماهنگی با قطر به پیش برده خواهد شد.

در این حالی است که انقره با فرستادن پیام به گروه طالبان و تیم مذاکره کننده از آنان خواسته است تا برای این که مذاکرات نتایج ثمربخشی را بربار بیاورد، خشونت در افغانستان باید متوقف شود.

مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۱۲ سپتمبر (۲۲ سنبله) به گونۀ رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد، اما با گذشت بیش از شش ماه هنوز پیشرفت‌های ملموسی نداشته است.

XS
SM
MD
LG