لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان حکومت سوریه را تهدید کرد


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه نیروهای حکومتی سوریه را تهدید کرده است که اگر تا پایان ماه روان میلادی از ساحات حایل در شمال سوریه بیرون نشوند، نظامیان ترکیه بر ضد آنان از نیرو کار خواهد گرفت.

آقای اردوغان روز چهارشنبه پنجم فبروری (۱۶ دلو) در نشستی با اعضای حزب بر سر اقتدار ترکیه گفت: "اگر رژیم اسد به ساحات فراتر از پوسته‌های نظارتی ترکیه عقب نشینی نکند، ترکیه مجبور خواهد شد که دست به کار شود."

رییس جمهور ترکیه گفت که کم از کم دو پوستۀ نظارتی ترکیه اکنون در پشت خط مقدم نیروهای سوری قرار گرفته است.

بر اساس توافقی که میان ترکیه و روسیه سال گذشته صورت گرفته است، یک خط حایل در ساحۀ زیر کنترول شورشیان مخالف حکومت سوریه در ولایت ادلب ایجاد شده که در آن نیروهای روسیه و ترکیه مستقر شده اند تا از آتش بس نظارت کرده و از نبرد بین قوای طرفدار و مخالف حکومت سوریه جلوگیری کنند.

نیروهای حکومتی سوریه از دسمبر سال گذشته به اینسو سرگرم عملیات بر ضد شورشیان مخالف دولت در ولایت ادلب استند؛ جاییکه آخرین موضع شورشیان مخالف حکومت رییس جمهور بشارالاسد پنداشته می‌شود.

چند روز پیش از این هشدار آقای اردوغان، نظامیان ترکیه و نیروهای حکومتی سوریه در اطراف ادلب با هم درگیر شدند که در اثر آن هفت نظامی ترکیه و ترجمان شان و ۱۳ سرباز سوری کشته شدند.

با وخامت اوضاع در سوریه، ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه خواستار برگزاری جلسۀ اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد شده اند که قرار است این جلسه پس از چاشت پنجشنبه ششم فبروری برگزار شود.

رییس جمهور ترکیه چند روز پیش به نظامیان روسیه که طرفدار رژیم سوریه اند، نیز هشدار داده بود که از فراهم آوری حمایت هوایی به نیروهای حکومتی سوریه در جنگ ادلب دست بکشند.

آقای اردوغان گفت که در مکالمۀ تلیفونی سه شنبه شب با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، به وی گفته است که نیروهای سوری باید از ساحات حایل بیرون شوند. آقای اردوغان گفت: "این عصر نو در سوریه است، جاییکه خون سربازان ترکیه به زمین بریزد، هیچ چیزی به حال خود باقی نخواهد ماند".

رییس جمهور ترکیه همچنان هشدار داد که اگر جنگجویان کرد سوری نیز از ساحات نزدیک به مرز ترکیه دور نشوند، قوای نظامی ترکیه، مانند سال گذشته، بر ضد آنان عملیات نظامی را آغاز خواهند کرد.

ترکیه جنگجویان کرد سوریه را نیروی "دهشت افگن" قملداد می‌کند، اما کردهای سوریه در عملیات بر ضد داعش متحد نزدیک و با ارزش ایالات متحدۀ امریکا بوده اند.

XS
SM
MD
LG