لینک های دسترسی

Breaking News

نیروهای ترکیه برای جنگ با داعش وارد سوریه شدند


این نخستین بار است که نیروهای ترکیه و ائتلاف به رهبری ایالات متحده تهاجم هماهنگ را در سوریه انجام می دهد

نیروهای ویژۀ ترکیۀ، تانک‌ها و جت‌های آن کشور با حمایت طیاره های ائتلاف به رهبری ایالات متحدۀ امریکا روز چهارشنبه نخستین تهاجم هماهنگ شده را به هدف کنار راندن جنگجویان داعش از مرزهای ترکیه با سوریه راه اندازی کردند.

خبرنگار رویترز از ساحه خبر می‌دهد که درگیری و بمباردمان شدید در شهر مرزی جرابلس سوریه ادامه داشت و او خود شاهد ورود کم از کم شش تانک نیروهای ترکیه به داخل سوریه بوده است.

نظامیان ترکیه گفته اند که حملات هوایی سربازان ترک ۱۲ موضع و آتش توپخانۀ این سربازان ۷۰ موضع تندروان گروه دولت اسلامی را هدف قرار داده است.

سربازان ترک بیش از ۸۰ موضع را در داخل سوریه هدف قرار داده اند
سربازان ترک بیش از ۸۰ موضع را در داخل سوریه هدف قرار داده اند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفته است که هدف این عملیات سرکوب داعش و جنگجویان وابسته به حزب اتحاد دیموکراتیک کردهای سوریه می باشد. انقره حزب اتحاد دیموکراتیک را که در روزهای اخیر دستآوردهایی نیز داشته اند، شاخۀ از شورشیان کردی می پندارد که در داخل ترکیه فعالیت دارند.

اما ترکیه همچنان هر گونه تلاش پیش روندۀ جنگجویان کرد سوریه را خطرناک تلقی کرده و در سدد ممانعت از آن می باشد، شبه نظامیان کرد سوریه که بخش زیاد قلمرو سوریه را از چنگ داعش بیرون کرده و اکنون بر آن مسلط اند، نقش حیاتی را در کمپاین به رهبری ایالات متحده بر ضد داعش دارند.

جنگجویان کرد نیز در روزهای اخیر بر مواضع داعش در سوریه حمله کرده و دستآوردهایی داشته اند
جنگجویان کرد نیز در روزهای اخیر بر مواضع داعش در سوریه حمله کرده و دستآوردهایی داشته اند

ساعاتی پس از آغاز این عملیات، جو بایدن معاون ریاست جمهوری ایالات متحده در یک سفر از قبل برنامه ریزی شده وارد ترکیه شد. پس از کودتای ناکام ۱۵ جولای در ترکیه، این نخستین مقام ارشد امریکایی است که به آن کشور سفر می‌کند.

یک مقام امریکایی همراه با بایدن در این سفر به خبرگزاری رویترز گفت که هدف عملیات ترکیه سرکوب داعش است، نه جنگجویان کرد. باوجود سردی روابط میان انقره و واشنگتن، این مقام امریکایی گفته است که عملیات ترکیه، حمایت ایالات متحده را نیز باخود خواهد داشت.

ترکیه و ایالات متحده آرزو دارند که با کنار راندن داعش از مرز می توانند مسیر قاچاق به آن گروه و تردد جنگجویان خارجی را که می خواهند به داعش بپیوندند، مسدود سازند.

XS
SM
MD
LG