لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه به روسیه: حمله بر اوکراین را پایان بدهید 


مولود چاوش‌اغلو،‌وزیر خارجهٔ ترکیه با سرگی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه
مولود چاوش‌اغلو،‌وزیر خارجهٔ ترکیه با سرگی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه

مولود چاوش‌اغلو، وزیر خارجهٔ ترکیه در یک مکالمهٔ تلیفونی از سرگی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه خواست تا حمله بر اوکراین را پایان بدهند.

انقره به کرات تهاجم روسیه بر اوکراین را غیرقابل پذیرش خوانده و گفته است که آماده است میان کیف و روسیه میانجی‌گری کند.

یک منبع دپلوماتیک ترکیه بدون ذکر نامش به فرانس پرس گفت که آقای چاوش‌اغلو به همتای روسی‌اش همچنان گفته است که تشدید بیشتر درگیری به سود هیچ کسی تمام نخواهد شد.

به نقل از این منبع، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در یک تماس تلیفونی با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین بخاطر قربانیان حملات روسیه بر آن کشور ابراز تسلیت کرد.

ریاست جمهوری ترکیه گفته است که رییس جمهور اردوغان به تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها و آتش‌بس فوری جهت جلوگیری از تلفات و خسارات بیشتر در اوکراین، ادامه می‌دهد.

وزیر خارجهٔ ترکیه همچنان پیشنهاد کرده است که کشورش آماده است میزبان مذاکرات میان روسیه و اوکراین باشد.

ترکیه تلاش دارد توازن را در روابط دوستانه میان اوکراین و روسیه برقرار نگهدارد.

انقره به گونهٔ گسترده بر محصول انرژی روسیه متکی است.

پس از رویدادهای اخیر در اوکراین، رجب طیب اردوغان سفر از قبل برنامه ریزی شده اش به افریقا را نیمه تمام رها کرد و روز سه شنبه به انقره برگشت.

هنگام برگشت به ترکیه، آقای اردوغان در صحبت با خبرنگاران در داخل طیاره گفت که ترکیه نمی‌خواهد بین روسیه و اوکراین یکی را برگزیند.

او گفت: "روگردانیدن به هر دوی این کشورها برای ما ممکن نیست...ما روابط سیاسی و نظامی با روسیه داریم. ما روابط سیاسی، نظامی و اقتصادی با اوکراین داریم."

XS
SM
MD
LG