لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه: احیای اعتماد غرب با روسیه دهه‌ها وقت می‌گیرد


وزیر خارجۀ ترکیه گفته است که به دنبال تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، احیای دوبارۀ اعتماد میان غرب و مسکو "ده‌ها سال" وقت خواهد گرفت.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه روز سه شنبه ۱۹ اپریل (۳۰ حوت) در یک کنفرانس خبری مشترک با پیتر زیجارتو، همتای هنگری اش گفت: "البته که ما شاهد آغاز یک جنگ سرد جدید استیم."

آقای چاووش اوغلو افزود: "ممکن‌ده‌ها سال را در بر بگیرد تا اعتماد دوباره احیا شود، اما باورمندیم که گام‌های فوری باید برای استقرار آتش‌بس برداشته شود."

ترکیه که روابط گرم و نزدیک با روسیه و اوکراین دارد، در تلاش است تا برای ختم جنگ میان این کشور‌ها که دو ماه از آغاز آن می‌گذرد، میانجیگری کند.

به صفت عضو ناتو، ترکیه طیاره‌های بی‌سرنشین جنگی را به اوکراین فراهم کرده است، اما انقره از پیوستن به تحریم‌های غرب بر مسکو خود را دور نگه داشته است.

ترکیه تا کنون دو دور گفتگو میان مذاکره کنندگان روسی و اوکراینی را میزبانی کرده است، هرچند این مذاکرات تا حال نتایج ملموسی نداشته است.

مقام‌های ترکیه گفته اند که ادعاهای مبنی بر قساوت نظامیان روسی در شهر بوچا و حملۀ راکتی روسیه بر ایستگاه قطار آهن در اوکراین سبب شده است تا مذاکرات صلح به میانجیگری انقره از هم بپاشد.

با آنکه روسیه به تازگی حملات خود را بر شرق اوکراین شدت بخشیده است، وزیر خارجۀ ترکیه ابراز امیدواری کرد که هنور هم فرصت برای دپلوماسی وجود دارد.

تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین که به تاریخ ۲۴ فبروری آغاز شد، افزون بر اینکه سبب کشتار هزاران نفر به ویژه غیرنظامیان شده است، بیش از پنج میلیون جمعیت آن کشور را مجبور به ترک کشور شان کرد و کم و بیش ۷.۱ میلیون اوکراینی را در داخل کشورشان بیجا کرده است. حملات روسیه ده‌ها میلیارد دالر خساره مالی به زیربناهای اوکراین نیز وارد کرده است.

XS
SM
MD
LG