لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه و قطر آمادۀ مدیریت مشترک پنج میدان هوایی افغانستان اند


وزارت خارجهٔ ترکیه می‌گوید که مقامات ترکی شام دوشنبه ۲۰ دسمبر (۲۹ قوس‌)‌ با مقامات قطری دیدار کرده و سپس باهم به کابل خواهند رفت تا در مورد توافق رسمی برای مدیریت میدان هوایی کابل با حکومت طالبان گفتگو کنند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه روز دوشنبه در کنفرانس مشترک خبری با همتای مالیزیایی اش گفت که کشورش و قطر تعهد کرده اند که برای مدیریت پنج میدان هوایی در افغانستان به شمول میدان هوایی بین‌المللی کابل به گونۀ مشترک کار کنند.

وزیر خارجۀ ترکیه گفت: "در این چارچوب پیشنهادات مشترکی را به دولت موقت افغانستان ارایه خواهیم کرد. همکاران ما امشب عازم دوحه هستند و از آنجا با هم به کابل می‌روند تا موضوع را با دولت موقت [طالبان] به بحث بگیرند."

ترکیه حتا پیش از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، برای تامین امنیت و مدیریت میدان هوایی کابل ابراز آمادگی کرده بود.

تیم های تخنیکی و متخصصین ترکیه و قطر پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان نیز در زمینۀ بازگشایی و آماده ساختن میدان هوایی کابل به روی پروازها همکاری کردند.

وزیر خارجهٔ ترکیه گفت که یک شرکت ترکی و یک شرکت قطری تفاهمنامه‌ای را برای مدیریت پنج میدان هوایی در افغانستان از جمله میدان هوایی کابل امضا کرده اند. او نام چهار میدان هوایی دیگر را ذکر نکرد.

آقای چاووش اوغلو افزود: " اگر شرایط ما برآورده شود، می توانیم میدان هوایی را با قطر مدیریت کنیم، اگر شرایط ما برآورده نشود، هیچ اجباری برای مدیریت آن وجود ندارد. "

آقای چاووش اوغلو همچنین گفت که سفر احتمالی مشترک او با وزیران خارجه سایر کشورهای اسلامی به کابل همچنان مورد بحث قرار دارد.

پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که مقام‌های امارات متحدۀ عرب –رقیب قطر- نیز در زمینۀ مدیریت میدان هوایی کابل با طالبان تماس هایی را برقرار کرده است.

هرچند مدیریت میدان هوایی کابل مزایای اندک اقتصادی دارد، اما به هر کشوری که آن را گردانندگی کند فرصت جمع آوری اطلاعات در مورد کسانی را فراهم می‌کند که به افغانستان تردد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG