لینک های دسترسی

Breaking News

متخصصین‌فنی اوزبیکستان به مقصد ترمیم میدان‌هوایی مزار به بلخ رسیدند 


میدان هوایی مزار شریف
میدان هوایی مزار شریف

مقامات در تاشکند می‌گویند که یک تیم از متخصصین‌فنی اوزبیکستان به منظور ترمیم تجهیزات میدان هوایی و فعال‌سازی میدان هوایی مزار شریف به بلخ رفتند.

این اقدام بازتاب‌دهندهٔ آمادگی کشورهای همسایه شمالی افغانستان برای ایجاد روابط با حکومت جدید طالبان است.

عصمت‌الله ارگاشف، نمایندهٔ ویژهٔ رییس جمهور اوزبیکستان برای افغانستان که ماه گذشته از ولایت بلخ دیدار کرد، روز جمعه ۱۷ دسمبر (۲۶ قوس) گفت که این تیم متخصصین‌فنی تا اوایل سال آینده کار شان را تکمیل خواهند کرد.

با وجود آنهم تا اکنون کمک‌‌بشری،‌ به ویژه‌ کمک‌های طبی با استفاده از میدان هوایی مزار شریف به افغانستان انتقال داده شده است.

حتا پس از پایان ماموریت تخلیهٔ ایالات متحده، چندین پرواز طیاره‌های چارتر شده، افغان‌های که را با تهدید انتقامجویی طالبان مواجه بودند، از همین میدان هوایی به بیرون از افغانستان انتقال دادند.

برعلاوه، اوزبیکستان در بخش ایجاد یک مرکز لوژستیک کمک‌های بشری در شهر مرزی ترمذ با کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان کمک کرد.

این ادارهٔ ملل متحد در حدود ۱۰۰ تن اقلام منزل مانند ظروف آشپزخانه و ترپال را در این مرکز تحویل کرد که از آن میان به گفتهٔ مقامات اوزبیکستان ۴۰ تن آن در جریان هفته‌ٔ جاری به افغانستان انتقال یافت.

در چند سال اخیر، اوزبیکستان سهم فعالی در روند مصالحۀ افغانستان داشته و چندین بار نشست‌هایی را در مورد افغانستان میزبانی کرد و افزون بر آن مقام‌های آن کشور چندین بار با طالبان دیدار کرده اند.

اوزبیکستان اما هیچ زمانی دوازه‌های را به روی مهاجرین افغان باز نکرده است و در دهۀ ۱۹۹۰ میلادی، زمانیکه طالبان ولایت‌های شمالی افغانستان را تصرف کردند، نیز به مهاجرین افغان اجازۀ ورود به اوزبیکستان داده نشد.

XS
SM
MD
LG