لینک های دسترسی

Breaking News

پولیس ترکیه ۱۵ مظنون وابسته به 'داعش خراسان' را دستگیر کرد


تصویر از آرشیف صدای امریکا

خبرگزاری دولتی ترکیه روز یکشنبه‌ پنجم فبروری (۱۶ دلو)‌ گزارش داد که پولیس آن کشور ۱۵ نفر را به ظن داشتن ارتباط با گروه دولت اسلامی یا داعش دستگیر کرده است.

این دستگیری پس از آن صورت گرفت که شماری از سفارت‌های غربی در انقره، به شمول سفارت ایالات متحده، آلمان، فرانسه و ایتالیا در مورد حملات انتقام‌جویانه تروریستی بر اماکن مذهبی غیرمسلمانان هشدار دادند.

به تعقیب آن،‌ شماری از کشورهای غربی هفتهٔ گذشته به دلیل این نگرانی های امنیتی قنسولگری‌های شان را در استانبول به طور موقت مسدود کردند.

حکومت ترکیه مقامات سفارت‌های کشور‌های غربی را به شریک نکردن اطلاعات در مورد تهدیدات امنیتی متهم کرده است.

انادولو، خبرگزاری رسمی ترکیه،‌ به استناد اعلامیهٔ پولیس استانبول، گزارش داده که این افراد به برنامه‌ریزی حمله به قنسولگری سویدن، هالند،‌ در استانبول و همچنین کلیساها و کنیسه ها بازداشت شده اند.

بر اساس این اعلامیه، معلومات استخباراتی موجب شد تا پولیس عملیات دستگیری این افراد را انجام بدهد. در اعلامیه آمده است که این افراد ممکن به شاخهٔ خراسان داعش که در جنوب آسیا و آسیای مرکزی فعال است، وابسته باشند و از داعش خراسان دستور گرفته باشد.

سویدن و هالند پس از آن هدف اعتراضات خشمگین در ترکیه قرار گرفتند که نسخه‌هایی از قرآن در این کشور‌ها به آتش کشیده شد.

راسموس پالودان، سیاست‌مدار راست‌گرای سویدنی، به تاریخ ۲۱ جنوری پس از کسب اجازه از سوی پولیس، نسخه‌ای از قرآن را در مقابل سفارت ترکیه به آتش‌کشید. به تعقیب آن، نسخه‌‌هایی از قرآن در رویداد‌های جداگانه در هالند و دنمارک نیز به آتش کشیده شد.

XS
SM
MD
LG