لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان برای اولین بار پس از چهارسال با ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرد


دیدار رییس‌جمهور ترکیه و ولیعهد عربستان سعودی

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه روز جمعه ۲۹ اپریل (نهم ثور) چهار سال پس از مرگ جمال خاشقجی، روزنامه نگار واشنگتن پست، با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در شهر جده در عربستان سعودی ملاقات کرد.

این نخستین سفر آقای اردوغان پس از قتل جمال خاشقجی، خبرنگار واشنگتن پست، به آن کشور است. آقای خاشقجی درسال ۲۰۱۸ به قونسولگری عربستان در شهر استانبول خواسته شد، جاییکه بر اساس گزارش‌ها، توسط افراد وابسته به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، کشته شد، اتهامی که از سوی مقام های ریاض رد شده است.

خبرگزاری دولتی عربستان عکسی از رجب طیب اردوغان و محمد بن سلمان را حین احوال پرسی منتشر کرد. رسانه‌های ترکیه نیز عکس‌هایی از دیدار آقای اردوغان و ملک سلمان، پادشاه عربستان، را منتشر کرده اند.بر اساس گزارش ها، آقای اردوغان برای ادای حج عمره وارد شهر مکه شده است.

سفر رییس جمهور اردوغان به عربستان سعودی در حالی صورت می‌گیرد که ترکیه با تورم پولی و بحران شدید اقتصادی مواجه است و تلاشی می‌کند تا حمایت مالی کشورهای ثروتمند خلیج فارس را به دست گیرد.

روابط میان ترکیه و عربستان سعودی پس از کشته شدن جمال خاشقجی، یکی از خبرنگاران روزنامه واشنتگتن پست تیره شد.

عربستان در ابتدا اتهامات قتل جمال خاشجقی را رد می‌کرد، اما در نهایت پذیرفت که خاشقجی اشتباهاً در یک عملیات غیراصولی کشته شد، اما دست داشتن محمد بن سلمان را در آن رد کرده است.

رییس جمهور اردوغان پیش از سفرش به عربستان سعودی با ابراز امیدواری گفت که سفرش آغاز یک "فصل جدید" در روابط دوجانبه میان این دو کشور باشد.

آقای اردوغان گفت: "ما به این بارو استیم که گسترش همکاری های مشترک در عرصه مسایل اقتصادی و دفاعی به نفع هردو جانب می‌باشد."

پس از کشته شدن خاشقجی، ترکیه بر انجام تحقیقات در این مورد پافشار کرد، اقدامی که موجب به خشم عربستان سعودی شد.

آقای اردوغان در آن زمان همچنین گفته بود که مقامات ارشد عربستان سعودی دستور ترور خاشقجی را داده بود.

در واکنش عربستان سعودی به گونه غیررسمی بر ترکیه فشارهای اقتصادی را وضع و واردات از ترکیه را متوقف کرد، اما در این اواخر روابط تجارتی میان این دوکشور بهبود یافته است.

در اویل ماه جاری، یک محکمه در استانبول محاکمه غیابی یک شهروند ۲۶ساله عربستان سعودی را در پیوند بر این قضیه به تعویق انداخت و دوسیه وی را به ریاض محول کرد.

XS
SM
MD
LG