لینک های دسترسی

Breaking News

تحقیقات بین المللی در مورد قتل خاشقجی هفته آینده آغاز می شود


قرار است یک هیات ملل متحد به خاطر تحقیق در مورد قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد خاندان سلطنتی عربستان سعودی هفته آینده به ترکیه سفر کند.

انیس کالامارد، گزارشگر ویژه ملل متحد در امور قتل های خودسرانه به خبرگزاری رویترز گفت که او ریاست این هیات را بر عهده دارد.

بر بنیاد گزارش رویترز، خانم کالامارد روند تحقیقات مستقل بین المللی را در پیوند به قتل جمال خاشقجی رهبری خواهد کرد.

قرار است این تحقیقات با سفر خانم کالامارد به ترکیه از تاریخ ۲۸ جنوری آغاز شود.

پیش از این، مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت که زمان آغاز تحقیقات بین المللی در پیوند به قضیه قتل جمال خاشقجی فرا رسیده است.

او افزود که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دستور اتخاذ آمادگی ها برای آغاز این تحقیقات را داده است.

جمال خاشقجی، خبرنگار سرشناس عربستانی در ماه اکتوبر سال گذشته میلادی توسط مامورین امنیتی و استخباراتی عربستان سعودی در داخل ساختمان قونسلگری این کشور در شهر استانبول ترکیه به قتل رسید.

انیس کالامارد، گزارشگر ویژه ملل متحد در امور قتل های خودسرانه گفته است که او شرایط و چگونگی ارتکاب جرم (قتل) و "نوعیت و وسعت دخالت کشور ها و افراد" را در این قتل بررسی خواهد کرد.

خانم کالامارد افزود که او یافته های تحقیقات در مورد قتل جمال خاشقجی را در نشست ماه جون شورای حقوق بشر ملل متحد ارایه خواهد داد.

این مقام ملل متحد افزود که این تحقیقات به درخواست او انجام می شود و او با سه متخصص طب عدلی به ترکیه سفر می کند.

مقام های ترکی ادعا دارند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دستور قتل جمال خاشقجی را صادر کرده بود اما ریاض هر گونه دخالت ولیعهد عربستان سعودی را در این قتل رد کرده است.

عربستان سعودی تا کنون در مورد آغاز تحقیقات بین المللی در پیوند به قتل جمال خاشقجی ابراز نظر نکرده است.

XS
SM
MD
LG