لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه میزبان نشست رهبران افغانستان و پاکستان می شود


بن علی یلدریم، صدراعظم ترکیه، روز یکشنبه وارد کابل شد و با رهبران حکومت افغانستان دیدار کرد

پس از ملاقات با رهبران حکومت افغانستان در کابل، صدراعظم ترکیه روز یکشنبه گفت که کشورش در آیندۀ نزدیک، میزبان نشستی میان رهبران افغانستان و پاکستان خواهد بود.

دعوت بن علی یلدرم از رهبران افغانستان و پاکستان، در حالی صورت گرفته است که روابط میان کابل و اسلام آباد در سال های اخیر همواره پر تنش بوده است.

حکومت افغانستان، پاکستان، به خصوص سازمان استخبارات نظامی آن کشور یا ISI را به حمایت ازگروه های تندرو و دهشت افگن مستقر در آن کشور متهم کرده است، ادعای که از سوی اسلام آباد رد شده است.

بن علی یلدریم، صدراعظم ترکیه، امروز در یک سفر رسمی وارد کابل شد و با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیۀ آن کشور، ملاقات کرد.

آقای یلدریم گفت که از روابط دوجانبۀ افغانستان و پاکستان و از گفتگوهای صلح میان دو کشور حمایت می‌کند و ترکیه به همین منظور، نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و ترکیه را در چهارچوب میکانیزم سه جانبه، میزبانی خواهد کرد.

ارگ با نشر اعلامیه ای گفته است که "دوجانب در مورد مسایل امنیتی، همکاری‌های اقتصادی، مبارزۀ مشترک با تروریزم، پروسۀ صلح، همکاری در بخش تعلیمات و تحصیلات عالی، مناسبات فرهنگی و تحکیم ارتباطات همه‌جانبه میان دو کشور، بحث و گفتگو کردند."

حمایت از روند صلح با طالبان

آقای یلدریم در جریان این سفر، از طرح صلح حکومت افغانستان حمایت کرد و از طالبان خواست تا آن گروه به روند صلح بپیوندد و از فرصت به میان آمده استفاده کند. آقای یلدریم طرح صلح که از سوی حکومت مطرح شده است، آنرا یک "فرصت تاریخی و بی سابقه" خواند.

آقای یلدرم گفت "ما درکنار دولت و مردم افغانستان هم‌چنان باقی خواهیم‌ماند و از پروسۀ صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌نماییم و آماده هرنوع همکاری دراین راستا می‌باشیم."

در همین حال، عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت افغانستان، پس از ملاقات با صدراعظم ترکیه، گفت که در ملاقات روز یکشنبه روی مسایل مختلف از جمله مسایل امنیتی صحبت شد.

رئیس اجرائیه افغانستان همچنین گفت که در مورد برگشت جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری به کابل نیز در دیدار با صدراعظم ترکیه صحبت شده است و صحبت های بیشتر در این مورد مطرح خواهد شد. اما در جزییات بیشتری در مورد چگونگی برگشت آقای دوستم ارایه نشده است.

اخراج پناهجویان افغان از ترکیه

صدراعظم ترکیه در حالی به افغانستان سفر کرده است که مقامات ترکیه روز شنبه اعلام کردند که به زودی حدود ۶۰۰ مهاجر افغان مقیم آن کشور را اخراج خواهد کرد.

آقای یلدرم در مورد مهاجرین غیرقانونی افغانها در آن کشور ابراز نگرانی کرد. او گفت "البته مهاجرت غیرقانونی موضوع تهدیدات ترویستی را نیز با خود دارد پس این یک نگرانی است."

در سال های اخیر، صد ها هزار افغان به خصوص جوانان به دلیل گسترش ناامنی مجبور شدند با قبول خطرات جدی از طریق قاچاقچیان انسان خود را به یکی از کشور های اروپایی برسانند و ترکیه یکی از راه هایی است که پناهجویان افغان به حیث تختۀ خیز به یکی کشور های اروپایی از آن استفاده کرده اند.

ترکیه یگانه کشوری نیست که پناهجویان افغان را به صورت اجباری از آن کشور اخراج می کند. در حدود دو سال گذشته، شماری از کشور های اروپایی به شمول آلمان، ناروی، هالند و برخی دیگر کشور های اروپایی نیز صد ها پناهجوی افغان را به صورت اجباری اخراج کرده اند.

XS
SM
MD
LG