لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: ارگ جای تحمل است؛ فیصله ها بر مبنای قانون اساسی باشند


روز شنبه از بیست و نهمین سالروز شکست و خروج قشون سرخ از افغانستان، در ارگ تجلیل شد

در حالیکه رئیس جمهور افغانستان روز شنبه از تحمل پذیری ارگ سخن گفت، رئیس اجراییه حکومت آن کشور بر جلوگیری از "بحران" های تازه در افغانستان تاکید کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، که در مراسم گرامیداشت از شکست و خروج قشون سرخ در جمع از مقامات ارشد حکومت افغانستان و برخی از رهبران جهان سخنرانی می کرد، ادعا کرد که "امروز ارگ جای تحمل و بحث های ملی است و ما این تحمل را پیدا کرده ایم که در رابطه به مسایل ملی خویش صحبت کنیم."

اظهارات رئیس جمهور افغانستان منبی بر تحمل پذیری ارگ و اینکه "افغانستان در انحصار هیچ کس نیست" در حالی بیان شده است که آقای غنی همواره از سوی رقبای سیاسی و حتی برخی از حامیان دوران انتخاباتی اش از یک سو به "انحصار قدرت" متهم شده و از سوی دیگر به تصامیم شخصی در مسایل ملی متهم شده که گویا نظر جمعی را در مسایل عمده در نظر نمی گیرد.

اما آقای غنی در این مراسم تاکید کرد که"افغانستان در انحصار هیچکس نیست و به تمام ملت تعلق دارد و مسئله بنیادی ساختار قدرت را قانون اساسی ما حل کرده است."

قبل از سخنرانی رئیس جمهور غنی، عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی افغانستان، به گونۀ ضمنی از برخی عملکرد های حکومت انتقاد کرد.

گرچه رئیس اجراییه در مورد بحران مشخص صحبت نکرد، اما یک روز قبل با نشر اعلامیه ای، خواستار به تعویق افتیدن روند توزیع تذکره های الکترونیکی شد و تاکید کرد که برای توزیع تذکره‌های الکترونیک باید "اجماع ملی و توافق همگانی" و این روند به "بحث و دقت بیشتر" نیاز دارد.

آقای عبدالله گفت "امروز کشور در وضعیت حساسی قرار دارد. کشور با بحران‌های سیاسی، امنیتی، بیکاری، فقر و دها چالش دیگر روبرو است. در این وضعیت حساس، یک حرف و اقدام ناسنجیده و خلاف میل مردم، می‌تواند چالش بزرگ دیگری خلق کند. ما نباید تلاش کنیم که از بحران به طرف بحران برویم. اگر کسی یا کسانی فکر کرده‌اند با خلق بحران دیگر می‌توانیم بر کاستی‌‌های‌مان سرپوش بگذاریم؛ اشتباه بزرگ است. ما باید تصمیم‌‌هایی بگیریم که مردم را یکپارچه بسازد، نه این‌که میان آنان نفاق و تفرقه بیاندازد."

آقای عبدالله حین سخنرانی در مراسم گرامیداشت از بیست و نهمین سالروز شکست قشون سرخ در افغانستان
آقای عبدالله حین سخنرانی در مراسم گرامیداشت از بیست و نهمین سالروز شکست قشون سرخ در افغانستان

آقای عبدالله همچنین تاکید کرد که تصامیم حکومت افغانستان به گونه ای باشد که در نهایت باعث وفاق میان مردم شود، نه نفاق.

برگزاری انتخابات

در مراسم بزرگداشت از شکست شوروی سابق و خروج قشون سرخ از افغانستان، رئیس جمهور غنی همچنین بر برگزاری انتخابات شفاف در آن کشور تاکید کرد.

آقای غنی گفت "ما باور به برگزاری یک انتخابات شفاف و به وقت داریم. به نمایندگی از حکومت وحدت ملی بالای تمام اقشار سیاسی صدا می‌کنم که بخاطر برگزاری انتخابات شفاف با ما همکاری کنند."

با وجودی که انتخابات پارلمانی و شورای ولایتی برای دو سال پیهم به تعویق افتاده و شک و گمان در مورد برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهور ۲۰۱۹ نیز در میان برخی از فعالان سیاسی و مدنی افغانستان وجود دارد، رئیس جمهور غنی تاکید کرد که " هیچ فردی در اینجا در پی تداوم قدرت نیست. مردم تصمیم خواهند گرفت که چه کسی را به خدمت گزاری شان انتخاب می‌کنند."

XS
SM
MD
LG