لینک های دسترسی

Breaking News

نیروهای بریتانیایی دوباره به هلمند برگشتند


وزارت دفاع بریتانیه: شمار اندک ازمنسوبین بریتانوی در نقش مشوره دهی به ولایت هلمند فرستاده شده اند

پس از شدت یافتن جنگ میان طالبان و نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی سنگین ولایت هلمند، وزارت دفاع بریتانیا از فرستادن حدود سی تن از نظامیان اش به هلمند خبر داد. گفته شده که این نظامیان، وظیفۀ مشوره دهی به نیروهای افغان را برعهده خواهند داشت.

روزنامۀ لندن تایمز گزارش داده است که یک واحد ٣٠ نفری نیروهای خاص خدمات هوایی و حدود ٦٠ سرباز نیروهای خاص ایالات متحده به منظور تقویت نیروهای امنیتی افغان به ولایت هلمند فرستاده شده اند، اما این نیرو ها مستقیماً در جنگ اشتراک نخواهند داشت.

وزارت دفاع بریتانیا با نشر یک اعلامیه گفته است: "شمار اندک منسوبین بریتانوی در نقش مشوره دهی به ولایت هلمند فرستاده شده اند."

از جانب دیگر صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخلۀ افغانستان نیز برگشت نیرو های بریتانیایی را به پایگاۀ شوراب ولایت هلمند تأیید کرده و بیان داشت که این نیروها به سربازان افغان مشورت می دهند. او اضافه کرد که این نیروها در عملیات های نظامی اشتراک نخواهند ورزید بلکه انجام این عملیات ها مسؤلیت نیروهای امنیتی افغان خواهد بود.

نیروها بریتانیایی در حالی به ولایت هلمند فرستاده می شوند که جنگ شدید نیروهای افغان با طالبان برای دفاع از ولسوالی سنگین آن ولایت امروز نیز جریان داشت.

یک منبع اردوی ملی در ولسوالی سنگین به صدا امریکا گفته است که در طول این جنگ ۴٢ تن از نیروهای امنیتی افغان و ٧٦ تن از شورشیان تا حآل کشته شده اند.

ولایت هلمند که یک پناهگاهی مستحکم طالبان شمرده می شود، با افزایش حملات شورشیان، شاهد درگیری های شدید بوده است.

ماموریت جنگی بریتانیا در افغانستان سال گذشته به پایان رسید، اما حدود ۴٥٠ سرباز بریتانوی برای اموزش دهی و حمایت از نیروهای امنیتی افغان، هنوز هم در این کشور باقی می باشند.

نیروهای بریتانیا و امریکا برای سالها در تلاش کنترول کامل ولایت هلمند بودند و بیش از ۴٥٠ سرباز بریتانوی در جریان نبرد در افغانستان، جان های خود را از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG