لینک های دسترسی

Breaking News

گوتیرش به مسکو: با تحقیقات محکمهٔ هاگ همکاری کنید


انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد روز پنج شنبه ۲۸ اپریل (هشتم ثور) پس از ورود به اوکراین گفت که می‌خواهد "حمایت بشردوستانه را گسترش و تخلیه غیرنظامیان از مناطق درگیر جنگ" را تضمین کند؛ موضوعاتی که او در اوایل این هفته با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه و سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مسکو روی آن بحث کرده بود.

آقای گوتیرش از مناطق خارج از کیف از جمله شهرک بوچا دیدن کرد، جاییکه پس از خروج نیروهای روسی و کشف ده‌ها جسد و گور دسته‌جمعی خشم جهانیان را نسبت به اقدامات روسیه در این شهر برانگیخت.

منشی عمومی ملل متحد از روسیه خواست تا با تحقیقات محکمه بین المللی جرایم همکاری کند. او گفت: "من کاملاً از محکمهٔ بین المللی جرایم حمایت می‌کنم و از فدراسیون روسیه می‌خواهم که همکاری با محکمهٔ بین المللی جرایم را بپذیرد."

مقامات اوکراینی کشته شدن غیر نظامیان در بوچا را نسل کشی خواندند و از محکمه بین المللی جرایم (محکمهٔ هاگ) خواستند تا در مورد تحقیقات کند، اما کرملین می‌گوید که در این کشتارها نقشی نداشته است و آن را "صحنه سازی" و "جعلی" می‌خواند.

منشی عمومی ملل متحد همچنین افزود: "اما وقتی درباره جنایات جنگی صحبت می‌کنیم، نمی‌توانیم فراموش کنیم که بدترین جنایات خود جنگ است."

گوتیرش در تویتی نوشت:" هر چه زودتر این جنگ پایان یابد، بهتر است - برای اوکراین، روسیه و جهان."

در حالیکه گوتیرش از کیف بازدید می‌کند ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین یکبار دیگر خواستار تحریم منابع انرژی روسیه شد و جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، پیشنهادی را برای کمک های نظامی، اقتصادی و بشردوستانه بیشتر به اوکراین آماده می کند.

میخایلو پودولیاک، مشاور رییس جمهور اوکراین گفت که با گذشت زمان، تحریم‌ بالای صنعت کلیدی انرژی روسیه اعمال خواهد شد. پودولیاک در تویتی نوشت که اجتناب از تامین انرژی روسیه هم یک موضوع اخلاقی است و هم نشان دهندهٔ این است که روسیه دیگر "از نظر جهانیان شریک قابل اعتماد و قابل پیش بینی نیست".

باوجودیکه کشورهای اروپایی اقداماتی را برای کاهش یا حذف اتکای خود به نفت و گاز روسیه انجام داده‌اند، ولی جایگزینی این منابع و آسیب‌های اقتصادی احتمالی در داخل باعث شده است که برخی از رهبران نسبت به سرعت ادامه این مسیر احتیاط کنند.

پودولیاک افزود:" تغییر سریع به چینل‌های عرضه جایگزین گران خواهد بود، اما نه به اندازه عدم انجام این کار. در میان مدت، مسکو با انزوای کامل اقتصادی و سیاسی مواجه خواهد شد و در نتیجه، فقری که روسیه هنوز میزان آن را ندیده است. "

در همین حال قصر سفید گفته است که رییس جمهور بایدن قرار است روز پنجشنبه درباره "حمایت از اوکراینی‌ها که از کشورشان و آزادی خود در برابر جنگ وحشیانه روسیه دفاع می‌کنند" سخنرانی کند.

جن ساکی، سخنگوی قصر سفید روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که آقای بایدن در هفتهٔ جاری بسته کمک‌های امنیتی، بشردوستانه و اقتصادی را برای "کمک به رفع نیازهای اوکراینی‌ها" به کانگرس ارسال خواهد کرد.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز چهار شنبه هشدار داد که هر کشوری که سعی کند در جنگ اوکراین مداخله کند با واکنشی "برق‌آسا" روبرو خواهد شد.

او گفت: "ما ابزارهایی (برای واکنش) داریم که هیچ کس نمی‌تواند به داشتن آنها مباهات کند. و ما درباره آنها خودنمایی نمی‌کنیم، اگر لازم باشد از آنها استفاده می‌کنیم."

XS
SM
MD
LG