لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد خواستار آتش‌بس فوری در اوکراین شد


انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد روز سه‌شنبه ۲۶ اپریل (ششم ثور) در مسکو گفت که به دنبال یافتن راه‌هایی برای توقف هر چه سریع درگیری‌ها در اوکراین است.

آقای گوتیرش در گفتگو با سرگی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه گفت: "ما بسیار علاقه‌مند یافتن راه‌ها برای ایجاد شرایط گفتگوهای موثر، ایجاد شرایط برای آتش بس فوری و برای دست یابی به راه حل مسالمتآمیز استیم."

این نخستین دیدار منشی عمومی ملل متحد از مسکو پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین به تاریخ ۲۴ فبروری است.

آقای گوتیرش افزود:"می‌دانم که ما تفسیرهای متفاوتی درباره آنچه در اوکراین اتفاق می‌افتد داریم. " اما علاوه کرد که این تفسیر‌ها "امکان گفتگوی بسیار جدی در مورد اینکه چگونه می توانیم برای به حداقل رساندن رنج مردم به بهترین شکل کار کنیم را محدود نمی‌کند."

این در حالی است که سرگی لاوروف در گفتگو با رسانه‌ های روسی هشدار داده است که خطر جنگ جهانی سوم "جدی" است و از عملکرد کیف برای "بر هم زدن مذاکرات صلح" نیز انتقاد کرده است.

قرار است آقای گوتیرش با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه نیز روی چگونگی ختم جنگ در اوکراین گفتگو کند.

آقای گوتیرش در گذشته روسیه را به نقض منشور سازمان ملل متحد متهم کرده و بارها خواستار آتش‌بس در اوکراین شده است.

ولادیمیر پوتین نیز پس از آنکه آقای گوتیرش روسیه را به نقض منشور سازمان ملل متحد متهم کرد، از پاسخ به تماس‌های تلیفونی منشی عمومی ملل متحد پرهیز کرده و هیچ تماسی با وی نداشته است.

قرار است منشی عمومی ملل متحد روز پنجشنبه به کیف سفر کند و با ولادیمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین و کارمندان ملل متحد مقیم آن کشور ملاقات کرده و در مورد افزایش تلاش‌ها برای کمک‌های بشردوستانه گفتگو کند.

آقای زیلینسکی از تصمیم منشی عمومی ملل متحد برای دیدار از مسکو پیش از کیف انتقاد کرده و آن را اشتباه خوانده بود.

آقای گوتیرش از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین تنها یکبار به تاریخ ۲۶ مارچ با ولادمیر زیلینسکی صحبت تلیفونی داشته است.

XS
SM
MD
LG