لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه سرگرم تجدید قوا در اوکراین است - ستولتنبرگ


ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) روز پنجشنبه ۳۱ مارچ (۱۱ حمل) گفت که نیروهای روسیه از اوکراین عقب نشینی نمی‌کنند، بلکه در حال سازمان‌دهی دوباره و تجدید قوا استند.

او این سخنان را در واکنش به بیانیۀ مسکو گفت که مدعی شده عملیات نظامی را در اوکراین به شمول اطراف شهر کیف کاهش می‌دهد.

ستولتنبرگ همچنین گفت که ناتو هنوز متقاعد نشده است که روسیه با حسن نیت در مذاکرات صلح در استانبول شرکت می‌کند زیرا هدف نظامی مسکو از زمان آغاز حمله به اوکراین تغییر نکرده است.

تمرکز روسیه بر دونباس

مسکو می گوید که اکنون بر "آزادسازی" دونباس تمرکز کرده است.

ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهوری اوکراین روز پنجشنبه گفت که نیروهای اوکراینی برای حملات جدید روسیه در جنوب شرق این کشور آماده می‌شوند. آقای زیلینسکی در یک سخنرانی ویدیویی گفت که تحرکات نیروهای روس در اطراف کیف و شهر شمالی چیرنیگوف "نتیجه کار مدافعان ما" است.

او گفت:" اوکراین شاهد تجمع نیروهای روسیه برای حملات جدید به دونباس است و ما برای آن آماده می‌شویم." روسیه از اوکراین خواسته این بخش از کشور را به جدایی طلب‌ها بدهد. ماریوپول بندر اصلی در این منطقه است.

مقاومت شدید نیروهای اوکراینی تاکنون مانع تصرف شهرهای مهم اوکراین به شمول کیف، توسط نظامیان روسیه شده است.

امریکا: بین پوتین و مشاورانش اختلاف پیش آمده است

با گذشت پنج هفته از تهاجم روسیه بر اوکراین، مقامات امریکایی و اروپایی می‌گویند که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، توسط فرماندهان نظامی خود در مورد عملکرد بسیار بد اردوی روسیه گمراه شده است.

مقامات امریکایی اطلاعاتی را نشر کرده اند که نشان دهنده بروز شکاف بین پوتین و مشاوران ارشد او است. بر اساس این اطلاعات دلیل اختلاف این است که مشاوران پوتین نتوانستند به او در مورد عملکرد ضعیف نظامیان روسیه یا تاثیر اقتصادی تحریم‌های غرب هشدار درست بدهند.

به نوشته رویترز، کیت بدینگفیلد، مدیر ارتباطات قصر سفید روز چهارشنبه در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: "ما اطلاعاتی داریم که پوتین حس می‌کند از سوی اردوی روسیه گمراه شده است، که این منجر به تنش مداوم بین پوتین و رهبران نظامی او شده است."

مدیر ارتباطات قصر سفید همچنین افزود :"ما معتقدیم که پوتین از مشاورانش در مورد عملکرد بد اردوی روسیه و اینکه چگونه اقتصاد روسیه به دلیل تحریم‌ها فلج شده است اطلاعات نادرست دریافت می‌کند، چرا که مشاوران ارشد او از بیان حقیقت برای او می‌ترسند."

در همین حال، ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن ۱۳۴ هزار و ۵۰۰ سرباز جدید در فصل بهار برای خدمت عسکری در صفوف قوای مسلح روسیه جذب می‌شوند، اما وزارت دفاع روسیه می‌گوید که این فرمان ربطی به جنگ در اوکراین ندارد.

XS
SM
MD
LG