لینک های دسترسی

Breaking News

کرملین: مذاکرات استانبول پیشرفت‌ امیدوارکننده نداشته است


کرملین روز چهارشنبه ۳۰ مارچ (۱۰حمل) یک روز پس از مذاکرات صلح بین نمایندگان روسیه و اوکراین در استانبول، گفت که کدام پیشرفت امیدوارکننده‌ای در مذاکرات صورت نگرفته است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: "نمی‌توانیم بگوییم که چیز بسیار امیدوارکننده یا پیشرفتی وجود داشته است. "

پسکوف افزود که کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، اما گفت که مسکو ارایه کتبی خواسته‌های کیف را یک گام "مثبت" تلقی می‌کند.

سخنگوی کرملین گفت:"ما با احتیاط از اظهار نظر در مورد موضوعاتی که در مذاکرات مطرح می‌شود اجتناب می‌کنیم، زیرا معتقدیم که مذاکرات باید در سکوت انجام شود."

این در حالی است که ولادیمیر میدینسکی، رییس هیات مذاکره کنندۀ روسیه روز گذشته گفته بود که "بحث با معنا" در این مذاکرات صورت گرفت و به گفتۀ وی پیشنهادات اوکراین به ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه پیشکش خواهد شد.

مذاکره کنندگان اوکراینی در مذاکرات روز سه شنبه در استانبول خواستار یک توافق بین‌المللی شده اند که بر اساس آن سایر کشورها به عنوان تضمین‌کنندۀ امنیت اوکراین عمل کنند.

هیات اوکراین همچنین پیشنهاد کرده است که در بدل چنین تضمین امنیتی، آن کشور وضعیت بی‌طرف را اختیار خواهد کرد، به این مفهوم که به هیچ ایتلاف و پیمان نظامی نپیوسته و نیز پایگاه‌های نظامی هیچ کشور و ایتلافی را میزبانی نخواهد کرد.

الکساندر فومین، معاون وزارت دفاع روسیه نیز روز سه شنبه این مذاکرات را "بامعنا" خوانده و گفته بود که مسکو "به گونۀ اساسی" فعالیت نظامی خود را در شمال اوکراین، به شمول اطراف کیف، پایتخت آن کشور کاهش خواهد داد.

آقای فومین گفت: "با توجه به اینکه مذاکرات با آماده سازی یک توافق در زمینۀ بی‌طرفی و وضعیت غیرهسته‌ای اوکراین به سمت میدان عمل در حرکت است...تصمیم گرفته شد که فعالیت نظامی در ساحات کیف و چرنیگیف به گونۀ اساسی، چند برابر، کاهش یابد."

اما مقامات اوکراینی روز چهارشنبه ۳۰ مارچ ادعا کردند که نیروهای روسی شهر چرنیگیف را برخلاف وعدۀ مذاکره کنندگان روسیه، بمباران کردند.

از جانب دیگر، ولادیمیر میدینسکی، رییس هیات مذاکره کنندۀ روسیه امروز چهارشنبه در یک پیام ویدیویی، گفت: "اوکراین برای پذیرفتن درخواست‌های اساسی که روسیه در تمام سال‌های گذشته بر آن پافشاری کرده بود، ابراز آمادگی کرده است."

آقای میدینسکی ضمن بیان اینکه موقف روسیه در قبال کریمیه و مناطق جدایی طلب دونباس در شرق اوکراین تغییر نکرده است، گفت: "در صورت تحقق همه این تعهدات، تهدید ایجاد پایگاه عملیاتی ناتو از بین خواهد رفت...کار ادامه دارد، گفتگوها جریان دارد."

با اینحال، سرگی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه که در حال بازدید از چین است در گفتگو با تلویزیون دولتی چین گفت که از پیشرفت مذاکرات خرسند است. او گفت:"ما نتایج مذاکرات دیروز در استانبول را باوجودیکه نتایج نهایی نیست، یک حرکت مثبت به پیش می‌دانیم. "

وزیر خارجۀ روسیه برای شرکت در کنفرانس وزیران خارجهٔ کشورهای همسایۀ افغانستان به چین سفر کرده است.

XS
SM
MD
LG