لینک های دسترسی

Breaking News

زیلینسکی از رهبران اروپا تانک، میزایل و سیستم‌های دافع هوا خواست


رییس جمهور اوکراین امروز ۱۹ دسمبر (۲۸ قوس) در نشست با رهبران غربی در لتویا خواستار کمک‌های بیشتر نظامی شد تا در مقابل تهاجم روسیه از کشورش دفاع کند.

در حالی که متحدین غربی به رهبری ایالات متحده اوکراین را در بخش مالی، تعلیمات نظامی و تسلیحات کمک کرده است، کیف می‌گوید که به کمک‌های بیشتر نیاز دارد.

ولادیمیر زیلینسکی از طریق ویدیوکنفرانس به رهبران کشورهای عضو گروه "نیروی اعزامی مشترک" به رهبری بریتانیا گفت: "اتکای بیشتر در رابطه به این که این جنگ چگونه پایان خواهد یافت، بر شما است. هر چه بیشتر نیروهای دفاعی ما پیروز باشند، به همان اندازه سریعتر پرخاشگری روسیه ناکام خواهد شد."

گیتاناس ناوسیدا، رییس جمهور لتوانیا، پس از این نشست گفت که برای بحث در مورد تقاضاهای زیلینسکی وقت کافی وجود نداشت.

اما ریشی سوناک، صدر اعظم بریتانیا، خطاب به زیلینسکی گفت که هدف از این نشست همین است تا چگونه به گونهٔ متداوم از اوکراین حمایت شده و نیازمندی‌های آن برآورده شود.

رییس جمهور اوکراین از نرسیدن تانک‌های ساخت آلمان شکایت کرده و از هالند خواست تا در این رابطه با شرکای غربی‌اش صحبت کند.

او همچنان از ناروی خواستار میزایل‌های (NASAMS) و دستگاه‌های پرتاب آن،‌ از سویدن خواستار طیاره‌های جنگی، توپخانه و میزایل‌های (RBS 98) از لتوانیا میزایل‌های سترنگر و از سایر اعضای این گروه خواستار تسلیحات و مهمات مختلف شد.

رییس جمهور اوکراین افزود که استحکام مرزهای کشورش به معنی امنیت بهتر کشورهای همسایه‌اش است.

دنمارک، استونیا، فنلند، آیسلند، لتویا، لتوانیا، هالند، ناروی و سویدن اعضای گروه نیروی اعزامی مشترک به رهبری بریتانیا اند که به هدف پاسخ سریع به بحران‌ها در اروپای شمالی ایجاد شده است.

حملات تازه
در عین حال،‌روسیه شب‌هنگام یک بار دیگر با استفاده از طیاره‌های بی‌سرنشین اوکراین را هدف قرار داد.

مقامات شهر کیف در تلگرام نگاشته اند که روسیه ۲۳ طیارهٔ بی‌سرنشین انفجاری را درحالی بر شهر کیف پرتاب کرد که باشندگان آن در خواب بودند.

آنان گفتند که نیرو‌های اوکراین توانستند ۱۸ طیاره را سرنگون کنند.

تلفات عمدهٔ ناشی از این حملات گزارش نشده، اما دفتر رییس جمهور اوکراین گفت که در ۴۸ ساعت گذشته سه غیرنظامی کشته و ۱۱ نفر دیگر زخمی شده اند.

این حالی است که ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، امروز عازم بلاروس شد.

گفته می‌شود که رییس جمهور روسیه ممکن در جریان این سفر از متحد عمده‌اش خواستار تقویت نیروهای روسی شود.

برخی معلومات استفاده شده در این گزارش از اسوشیتدپرس گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG