لینک های دسترسی

Breaking News

اوکراین به هند: از روسیه نفت نخرید؛ هند: اروپا چرا می‌خرد؟


وزیر خارجهٔ اوکراین امروز ششم دسمبر (۱۵ قوس) افزایش خریداری نفت روسیه توسط هند را محکوم کرده و آنرا "اخلاقاً نامناسب" خواند.

دیمترو کولیبا در مصاحبه‌ای با ان‌دی‌تی‌وی هند گفت که این استدلال دهلی جدید "کاملاً غلط" است که خریداری نفت از روسیه را توجیه کرده و می‌گوید که اروپایی‌ها نیز از روسیه نفت می‌خرند.

روز گذشته، اس جی‌شنکر، وزیر خارجهٔ هند از خریداری نفت روسیه دفاع کرده گفت که واردات کشورهای اروپایی بر واردات هند تاثیر گذاشته است، با وجود آنکه اروپا می‌خواهد اتکا بر نفت و گاز روسیه را کاهش دهد.

جی‌شنکر افزود که خریداری نفت از شرق میانه توسط کشورهای اروپایی، قیمت نفت برای هند را افزایش داده است و هند مجبور است از روسیه نفت خریداری کند.

هند در گذشته بیشترین نفت را از شرق میانه خریداری می‌کرد.

اما اوکراین ادعا دارد که دهلی جدید به خاطر اروپایی‌ها نه بلکه به دلیل نرخ پایین از روسیه نفت خریداری می‌کند که در پی آن رنج و درد مردم اوکراین نهفته است.

بر اساس گزارش‌ها، پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین در ماه فبروری سال جاری، هند خریداری نفت روسیه را شش برابر افزایش داده، به حدی که مسکو اکنون بزرگترین فروشندهٔ نفت خام به هند است.

حکومت هند گفته است که برای کمک با میلیون‌ها شهروند فقیر این کشور که به دلیل تورم نرخ‌ها با مشکل امرار معیشت می‌کنند، چارهٔ دیگر جز خریداری ارزانترین نفت را ندارد.

هند و روسیه از جنگ سرد به اینسو از متحدین نزدیک همدیگر اند و مسکو بزرگترین تمویل‌کنندهٔ تسلیحات هند نیز است.

XS
SM
MD
LG