لینک های دسترسی

Breaking News

سازمان ملل خواستار ۱۰ میلیارد دالر کمک به سوریه شد


سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواسته است تا ۱۰ میلیارد دالر برای کمک به سوریه و پناهجویان سوری در کشورهای هم‌جوار، اختصاص دهد.

این تقاضا در جریان یک کنفرانس ویدیویی در بارهٔ سوریه به میزبانی اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد به روز سه‌شنبه ۳۰ مارچ (۱۰ حمل) مطرح شد.

بیش از ۵۰ کشور و ۳۰ نهاد بین‌المللی در این کنفرانس شرکت دارند.

انتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد در پیام خود گفت: "سوری‌ها برای ده سال، متحمل کشتار، ویرانی، آوارگی و محرومیت شده اند، و وضعیت تازه رو به بدتر شدن است. " ‌

آقای گوتیرش افزود: "بیش از ۱۳ میلیون نفر به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. این، ۲۰ درصد بیشتر از سال گذشته است و اکثریت این افراد با خطر گرسنگی روبرو اند. "

در جواب به درخواست سازمان ملل متحد، آلمان دو میلیارد دالر برای کمک به سوریه و پناهجویان سوری تعهد کرد و ایالات متحده امریکا نیز تعهد کرد ۵۹۶ میلیون دالر در این زمینه اختصاص دهد.

اتحادیه اروپا نیز تعهد کرد که برای سال ۲۰۲۲، ۵۶۰ میلیون یورو برای کمک به سوریه هزینه کند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان گفت: "تراژیدی سوریه نباید برای ده سال دیگر ادامه یابد. پایان دادن به این تراژیدی، با باز گرداندن امید آغاز می‌شود، با تعهداتی که امروز، اینجا طرح می‌کنیم، آغاز می‌شود. "

هرچند خشونت‌ها در سوریه اخیرا رو به کاهش گذاشته، اما همه‌گیری کروناویروس و سقوط ارزش پول سوریه، میلیون‌ها نفر را در سوریه و کشورهای هم‌جوار آسیب رسانده است.

سازمان ملل متحد می‌گوید که در کل، ۲۴ میلیون نفر در سوریه و در منطقه به حمایت بین‌المللی نیاز دارند.

کشورهای همسایهٔ سوریه،‌ از جمله ترکیه، لبنان، اردن و عراق، با سیلی از پناهجویان سوری و کمبود امکانات برای میزبانی از آن‌ها روبرو بوده اند.

اتحادیه اروپا می‌گوید که از سال ۲۰۱۱ تا حالا، حدود ۲۹ میلیارد دالر برای کمک به سوریه جمع‌آوری شده است.

جنگ در سوریه، بیش از ۳۸۸ هزار نفر را کشته و میلیون‌ها نفر را آواره کرده است.

XS
SM
MD
LG