لینک های دسترسی

Breaking News

غیرنظامیان قربانیان حملات سعودی در یمن اند - سازمان ملل


حملات هوایی عربستان سعودی، ساحات مسکونی را بیشتر هدف قرار داده است

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار روشنایی بیشتر در مورد حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی بر یمن شد و گفته که باید تخطی ها به شمول حملات این ائتلاف بر ساحات حفاظت شده مانند شفاخانهها بدون مجازات نماند.

بر اساس این گزارش، نیروهای تحت فرمان ائتلاف به رهبری سعودی تخطی هایی را انجام داده اند که مغایر قوانین بین المللی بوده و بر بنیاد این گزارش، ائتلاف یاد شده به تنهایی مسوول حدود ۶۰ درصد تلفات غیرنظامیان در یمن است. گزارش می افزاید که از ماه مارچ ۲۰۱۵ به اینسو ۳۷۹۹ غیرنظامی در یمن کشته شده است.

شورشیان شیعۀ حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین یمن که بر صنعا تصرف دارند، بر بنیاد گزارش سازمان ملل متحد بر ساحات مسکونی راکت و هاوان پرتاب کرده و در اطراف چنین ساحات ماین فرش کرده اند.

محمد علی النسور مسوول بخش شرق میانه و شمال افریقا در دفتر حقوق بشر ملل متحد گفته است که همه طرفها مسوول تخلفات و آماج قرار دادن اهداف غیرنظامی اند. او گفت "ما همه تخلفات را نظارت و تحقیق می کنیم، اما نمی توانیم در مورد ماهیت جرمی آن تصمیم بگیریم، چنین تصمیمگیری کار دیوان یا نهاد ویژه است".

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز با نشر بیانیهای خواستار تحقیقات بین المللی در ورد همه تخلفات شده و گفته است که کمیسیونهای ملی تنها بر تخلفات حوثیها تمرکز داشته است، هرچند حتا از یکی از عاملان آنهم بازخواست نشده است.

مقامهای ملل متحد گفته اند که هنگام عملیات نظامی، قواعد خاصی وجود دارد که باید به آن احترام گذاشته شود تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیری شود یا هم به حد اقل رسانده شود.

در همین حال، جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا به هدف یافتن راه ختم جنگ در یمن و از سرگیری گفتگوها میان طرفهای درگیر، صبح پنج شنبه با محمد بن سلمان شهزادۀ مقتدر سعودی دیدار و صحبت کرد.

XS
SM
MD
LG