لینک های دسترسی

Breaking News

گوتیرش تقاضای ملاقات با پوتین و زیلینسکی را کرده است


انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد خواستار ملاقات با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین شده است.

ستیفن دوجاریک، سخنگوی ملل متحد روز چهارشنبه ۲۰ اپریل (۳۱ حمل) گفته که آقای گوتیرش می‌خواهد که با ولادیمیر پوتین در مسکو و با ولادمیر زیلینسکی در کیف دیدار کند.

آقای دوجاریک گفت نامه‌‌های جداگانه روز سه شنبه عنوانی رهبران روسیه و اوکراین ارسال شده است. این مقام ملل متحد گفت: "در این زمان پرمخاطره و پیامد، او [گوتیرش] می‌خواهد که در مورد اقدامات فوری برای آوردن صلح در اوکراین صحبت کند."

تا کنون مشخص نیست که آیا روسای جمهور روسیه و اوکراین این درخواست را پذیرفته اند یا خیر و نیز روشن نیست که در صورت پذیرفته شدن این درخواست، ملاقات‌ها چه زمانی صورت خواهد گرفت.

آقای گوتیرش از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین به تاریخ ۲۴ فبروری تنها یکبار به تاریخ ۲۶ مارچ با ولادمیر زیلینسکی صحبت تلیفونی داشته است.

ولادیمیر پوتین نیز پس از آنکه آقای گوتیرش روسیه را به نقض منشور سازمان ملل متحد متهم کرد، از پاسخ به تماس‌های تلیفونی منشی عمومی ملل متحد پرهیز کرده و هیچ تماسی با وی نداشته است.

انتونیو گوتیرش روز سه شنبه، بار دیگر حملات تازهٔ روسیه در شرق اوکراین را محکوم کرد و در عین حال، به خاطر تجلیل از "هفته مقدس" خواهان آتش‌بس چهار روزه، از پنجشنبه تا یکشنبه‌‌ آینده شد.

آقای گوتیرش گفته است که در ادامهٔ منازعهٔ خونین، روسیه ده‌ها حملهٔ هوایی را در شرق اوکراین انجام داده است. او گفت: "در عوض تجلیل از یک زندگی جدید، این عید پاک مسیحیان با تهاجم روسیه در شرق اوکراین همزمان است."

آقای گوتیرش همچنین گفته است که تمرکز قوا و تشدید تسلیحات "خشونت، خونریزی و ویرانی بیشتر را" اجتناب ناپذیر می‌سازد.

منشی عمومی ملل متحد همچنین گفته است آتش‌بس موقت به غیرنظامیان اجازه می‌دهد تا مناطق جنگی را ترک کنند و نیز شرایط را برای فراهم‌آوری کمک‌های بشری مساعد می‌سازد، به خصوص در شهرهای ماریوپول، خیرسن،‌ دونتسک و لوهانسک.

ملل متحد در بحران ناشی از تهاجم روسیه بر اوکراین در حاشیه رانده شده است، زیرا در خصوص این جنگ، اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد –ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه – دیدگاه منقسم دارند.

چین به نحوی از محکوم کردم تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین پرهیز کرده و طوری وانمود کرده است که گویا مسکو قربانی تلاش‌های غرب برای تضعیف روسیه است.

پیش از این، شماری از رهبران جهان به شمول روسای جمهور ترکیه و فرانسه به هدف کاهش تنش و ختم جنگ، دیدارهایی با ولادیمیر پوتین و ولادمیر زیلینسکی داشته اند.

اما تلاش‌های دپلوماتیک تا حال نتایج ملموسی نداشته و تهاجم روسیه بر اوکراین همچنان ادامه داشته و منجر به مهاجرت بیش از پنج میلیون و بیجا شدن افزون بر هفت میلیون اوکراینی شده است. افزون بر کشته شدن هزاران نفر در اوکراین در اثر تهاجم نظامی روسیه، ده‌ها میلیارد دالر به زیربناهای اوکراین خسارت وارد شده است.

در تهیۀ این مطلب از گزارش خبرگزاری‌های فرانس‌پرس و رویترز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG