لینک های دسترسی

Breaking News

رویارویی امریکا و چین جهان را منقسم خواهد کرد - گوتیرش 


انتونیو گوتریش، منشی عمومی سازمان ملل متحد از یک جنگ سرد احتمالی میان امریکا و چین هشدار داد و از هر دو جانب خواست تا روابط خویش را ترمیم کنند؛ پیش از این که مشکلات میان این دو کشور به سایر کشورهای جهان سرایت کند.

آقای گوتیرش در مصاحبهٔ با اسوشیتدپرس گفته است که این دو اقتصاد بزرگ جهان باید با وجود مشکلات سیاسی در خصوص حقوق بشر، اقتصاد، امنیت انترنتی و مالکیت در آب‌های شرق چین، روی تغییراقلیم همکاری کرده و مذاکرات جدی را پیرامون تجارت و تکنالوژی راه اندازی کنند.

سر منشی ملل متحد افزود که همکاری میان این دو کشور برای رسیدگی به مشکلات روند واکسیناسیون کووید۱۹ لازمی است.

این مقام ملل متحد اضافه کرد که استراتیژی‌های نظامی و جیوپولیتیک این کشورها سبب بروز خطرات شده و جهان را منقسم خواهد کرد.

آقای گوتیرش علاوه کرد: "ما باید از تمامی هزینه‌های جنگ سرد که متفاوت‌تر و احتمالاً خطرناکتر و دشوارتر از گذشته خواهد بود، جلوگیری کنیم."

جنگ سرد میان اتحاد جماهیرشورشی پیشین و متحدین شرقی و ایالات متحده و متحدین غربی آن به دنبال جنگ جهانی دوم آغاز شد و در سال ۱۹۹۱ با فروپاشی اتحاد شورشی پایان یافت.

این در حالی است که جنجال میان فرانسه و امریکا در خصوص قرار داد زیردریایی‌ها به آسترالیا افزایش یافته است و قرار است رهبران دو کشور به زودی با هم ملاقات کنند.

فرانسه می‌خواهد بداند که چرا آسترالیا قرار خود با این کشور را لغو کرده و با امریکا امضا کرد. چین نیز در قبال لغو این قرار داد خشمگین است.

منشی عمومی ملل متحد می‌گوید که این مشکل یک بخش کوچکی از یک معمای پیچیده است که روابط میان چین و ایالات متحده را از کار انداخته است.

آسترالیا می‌تواند با زیردریایی‌های امریکایی به گونهٔ مخفیانه در آسیا تردد کند.

انتونیو گوتریش همچنان گفته است که در جریان مجمع عمومی ملل متحد، که قرار است در جریان هفتهٔ جاری برگزاری شود، رهبران جهان با سه موضوع مواجه خواهند شد؛ وضعیت وخیم بحران اقلیمی، همه‌گیری کروناویروس و آیندهٔ نامعلوم افغانستان پس از کنترول آن توسط گروه طالبان.

XS
SM
MD
LG