لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: در مورد خشونت‌ها در بیت‌المقدس تحقیق شود


دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار انجام تحقیقات بی‌طرفانه و مستقل درباره تشدید خشونت‌ها در سرزمین‌های فلسطینی و اسراییل طی هفته‌های اخیر شده است.

روینا شمداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: "استفاده از زور توسط پولیس اسراییل که منجر به صدمات گسترده در میان نمازگزاران و کارکنان در محوطه و اطراف مسجد الاقصا شده است، باید سریع، بی‌طرفانه، مستقل و شفاف بررسی شود."

خانم شمداسانی افزود: "مسوولین هرگونه خشونت باید مورد بازخواست قرار گیرند و پالیسی‌ها و طرزالعمل‌ها در مورد استفاده از زور با هدف جلوگیری از هرگونه خشونت بیشتر بازنگری شود."

طی ماه گذشته، ده‌ها فلسطینی کشته یا زخمی شده و صدها نفر دیگر نیز توسط نیروهای امنیتی اسراییل بازداشت شده‌اند.

تشدید خشونت‌ها همچنین موجب کشته‌شدن ۱۲ اسراییلی و دو شهروند خارجی از سوی فلسطینیان شده است.

یک سال پس از ناآرامی های مشابه که منجر به جنگ ۱۱ روزه شد، این خشونت‌ها باعث هراس بین‌المللی از تشدید تنش شده است.

مقامات حقوق بشری سازمان ملل متحد مراتب نگرانی عمیق خود درباره تشدید خشونت‌ها و آنچه آنها توسل بیش از حد به زور توسط نیروهای اسراییلی می‌خوانند، ابراز کرده‌اند. این در حالی است که نیروهای امنیتی اسراییلی هفته گذشته بیش از۲۰۰ فلسطینی از جمله دست‌کم ٢٧ کودک را مجروح کردند.

این خشونت‌ها در جریان تنش‌ها در محوطه مسجد الاقصا رخ داد که مکانی مقدس برای پیروان هر دو دین - اسلام و یهودیت - است.

روینا شمداسانی گفت که رفتار نیروهای امنیتی اسراییل به تاریخ ۱۵ اپریل، که در ویدیوهای متعددی ضبط شده است، "نگرانی های جدی را در مورد اینکه استفاده از زور گسترده، غیرضروری و بدون سنجش بوده است، ایجاد می‌کند."

به گفتهٔ او، شماری از فلسطینیان از جمله سالمندان، زنان، کودکان و حداقل یک خبرنگار مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و از فاصله نزدیک با گلوله‌های رابری به آنها شلیک شده‌است.

او افزود که استخوان‌های بسیاری شکسته و برخی دیگر نیز در اثر (انفجار) بم‌های صوتی مجروح شده‌اند و جراحات وارده بر برخی از ناحیه سر بوده است. به گفته وی، مسوولیت‌‌ناپذیری و عدم اجرای عدالت برای قربانیان موجب تداوم خشونت‌ها خواهد شد.

شمداسانی گفت که قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر مجازات افراد یا گروه‌ها را برای اعمالی که شخصاً مرتکب نشده اند به شدت منع می‌کند.

او گفت که دفتر میشل بچلیت، رییس حقوق بشر ملل متحد خواستار آرامش و تحقیقات در مورد کشته یا زخمی شدن افراد شده است.

روز جمعه ۲۲ اپریل در جریان چند رویداد مختلف در داخل و بیرون از مسجد الاقصا در شهر بیت‌المقدس ۵۷ فلسطینی زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG