لینک های دسترسی

Breaking News

متقی: افزایش تهدید و انسجام گروه‌های تخریبی در افغانستان حقیقت ندارد


سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان به اظهارات اخیر سر منشی سازمان ملل متحد واکنش نشان داده و گفته است که افزایش تهدید و انسجام گروه‌های تخریبی در افغانستان حقیقت ندارد.

اخیراً انتونیو گوتیرش، سر منشی سازمان ملل متحد از افزایش فعالیت گروه‌های تندرو در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفت که در حال حاضر، فعالیت این گروه‌ها به خارج از این کشور در حال افزایش است.

امیرخان متقی در دیدار با دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژه سر منشی ملل متحد برای افغانستان گفته است: " افغان‌ها چنین اظهارات را نگران‌کننده، تحریک‌آمیز و ترغیب و کمپاین برای گروه‌های تخریبی می‌پندارند."

آقای متقی افزوده که حکومت این گروه به هیچ کسی اجازه نخواهد داد تا از خاک افغانستان به ضرر کسی استفاده شود.

پیش از این، کمیته نظارت بر تعزیرات ملل متحد با نشر گزارشی گفته بود که با به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نشان‌دهندۀ اقدام این گروه به خاطر محدود کردن فعالیت دهشت افگنان بین‎‌المللی در افغانستان باشد.

در این گزارش همچنین آمده که پس از به قدرت رسیدن طالبان، برعکس، آزادی و فعالیت گروه‌های دهشت‌افگن در داخل افغانستان در مقایسه با هر زمان دیگر افزایش یافته است.

گروه نظارت بر تعزیرات ملل متحد با اشاره به تقویت روابط طالبان با شبکه القاعده افزوده است که عبدالله، پسر اسامه بن لادن، در ماه اکتوبر به خاطر ملاقات با رهبران طالبان، به افغانستان سفر کرد.

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در مورد نگرانی‌ها از افزایش تهدید و انسجام گروهای تخریبی در افغانستان چیزی نگفته است، اما تاکید کرده که خانم لاینز در دیدار با آقای متقی دربارۀ حفاظت از حقوق همۀ افغان‌ها، پیشرفت در چالش‌های اقتصادی و آمادگی‌ها برای بازگشت همۀ دختران و پسران به مکتب تاکید کرده است.

این در حالی است که به تازه‌گی یک هیات بلندپایۀ بریتانیایی به کابل سفر کرده و از موجودیت گروه‌های خارجی در این کشور ابراز نگرانی کرده بود.

حکومت بریتانیا به تاریخ ۱۰ فبروری (۲۱ دلو) با نشر اعلامیه‌ای گفت که این هیات در دیدار با مقام‌های طالبان بر عدم حضور و فعالیت گروه‌های خارجی در افغانستان تاکید کرده است.

XS
SM
MD
LG