لینک های دسترسی

Breaking News

ماموریت هیات معاونت ملل متحد در عراق تا پایان ۲۰۲۵ پایان می‌یابد


محمد شیاع السودانی، صدر اعظم عراق
محمد شیاع السودانی، صدر اعظم عراق

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه ۳۱ می (۱۱ جوزا) با اتفاق آرا تصمیم گرفتند تا پس از ۲۰ سال، هیات معاونت این سازمان در عراق پایان دهد.

اعضای شورای امنیت این تصمیم را پس آن گرفت که محمد شیاع السودانی، صدر اعظم عراق، در اوایل ماه جنوری سال روان میلادی در نامه‌ای به این شورا خواستار تعطیلی ماموریت معاونت سازمان ملل متحد (یونامی) در این کشور شد.

السودانی گفت که یونامی در "آزمون‌های بزرگ و متنوع" در این ۲۰ سال ماموریت کرده و در حال حاضر دیگر نیازی برای داشتن یک ماموریت سیاسی در آن کشور دیگر وجود ندارد.

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که روز جمع به تصویب رسید، ماموریت معاونت سازمان ملل متحد در عراق را برای یک دورۀ ۱۹ ماهه نهایی و تا ۳۱ دسمبر ۲۰۲۵ تمدید کرد و پس از آن، یونامی همۀ کارها و فعالیت خود را در عراق متوقف خواهد کرد.

هیات معاونت سازمان ملل متحد در عراق در پی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۳ میلادی و به درخواست حکومت عراق پس از حملۀ به رهبری ایالات متحده و سقوط دولت صدام حسین تاسیس شد.

در جریان تمدید قبلی ماموریت معاونت سازمان ملل متحد در عراق که در ماه می سال گذشته انجام شد، شورای امنیت این سازمان از منشی عمومی ملل متحد خواست که یک بررسی استراتیژک را دربارۀ پایان دادن به این ماموریت آغاز کند.

فولکر پرتس، دپلومات آلمانی که مسوولیت این بررسی را به عهده داشت، اخیراً در گزارشی گفت که پایان دادن به این ماموریت می‌تواند مناسب باشد.
او همچنین گفت که این دوره فرصتی را فراهم می‌کند تا به شهروندان عراق اطمینان داده شود که پایان این ماموریت سیاسی ملل متحد، نه "دستاوردهای دموکراتیک" در آن کشور را متاثر می کند ونه صلح و امنیت در آن کشور را تهدید می‌کند."

با توجه به اینکه ماموریت‌های‌ معاونت‌ سازمان ملل متحد تنها می‌توانند با رضایت کشور میزبان فعالیت کنند، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه از این مرحلۀ گذار میان عراق و سازمان ملل متحد حمایت کردند.

اما موضع ایالات متحده مبهم‌تر بود. یندا تامس گرینفیلد، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد، گفت که یونامی هنوز "کار مهمی برای انجام‌ دادن" دارد و هیچ اشاره‌ای به درخواست بغداد نکرد.

گروه

XS
SM
MD
LG