لینک های دسترسی

Breaking News

نشست فوری سازمان ملل در مورد درگیری اسراییل - فلسطین


مجمع عمومی سازمان ملل متحد امروز پنجشنبه ۲۰ می (۳۰ ثور) نشست فوری را به درخواست سازمان همکاری‌های اسلامی و گروه کشورهای عربی درسازمان ملل متحد در مورد رسیدگی به درگیری بین اسراییل و حماس در غزه برگزار کرد.

بیش از ۱۲ وزیر خارجه برای اشتراک در این نشست به نیویارک سفر کرده و انتونیو گوتیریش، منشی عمومی سازمان ملل متحد نیز در جلسه ویژه سخنرانی می‌کند.

آقای گوتیریش پیش از این نیز خواستار توقف فوری درگیری در غزه شده و در یک پیام تویتر نگاشته بود که "صدمۀ بزرگ انسانی و خسارات گسترده بر خانه‌ها و زیربناهای حیاتی در غزه" وارد شده است. او از جامعۀ جهانی خواست تا برنامه‌های بشردوستانۀ ملل متحد برای غزه را تمویل کنند.

این در حالی است که راکت پراگنی‌های حماس و حملات هوایی اسراییل روز پنجشنبه ۲۰ می (۳۰ ثور)‌ نیز ادامه داشت.

تا روز پنجشنبه ۲۰ می، ۲۳۰ فلسطینی به شمول ۶۵ کودک در حملات هوایی اسراییل کشته شده و افزون بر آن ۱۵۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند. این جنگ بیش از ۵۸ هزار باشندۀ غزه را بیجا کرده است.

همچنان در اثر راکت‌پراگنی حماس بر اسراییل کم از کم ۱۲ اسراییلی به شمول یک کودک کشته شده است. قوای هوایی اسراییل گفته است که در بیش از یک هفتۀ گذشته حماس حدود ۴۰۷۰ راکت را از غزه به سمت اسراییل پرتاب کرده است.

تا کنون تلاش‌های بین‌المللی برای توقف جنگ در غزه بی ثمر بوده است.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۹ می (۲۹ ثور) در تماس تلیفونی با بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل بر توقف حملات اسراییل بر فلسطین اصرار ورزیده و توقع کرده است که تا پایان همین روز شاهد "کاهش چشمگیر" خشونت باشد.

اما اندکی پس از مکالمۀ تلیفونی با رییس جمهور بایدن، بنیامین نتنیاهو هنگام دیدار از یک قرارگاه نظامیان اسراییلی گفت که وی به "ادامۀ عملیات نظامی تا زمان رسیدن به اهداف آن، مصمم است" و ظاهراً فراخوان صلح واشنگتن را نادیده گرفت.

در همین حال شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۲۰ می (۳۰ ثور) اعلام کرد که نشست ویژه‌ای را برای بررسی وضعیت در سرزمین‌های اشغال شده‌ای فلسطین برگزار خواهد کرد.

این شورا در بیانیه‌ای گفته است که نشست ویژه برای پنجشنبهٔ آینده، ۲۷ می برنامه ریزی شده و قرار است در آن "وضعیت وخیم حقوق بشر در سرزمین‌های اشغالی فلسطین از جمله بیت المقدس شرقی" مورد بررسی قرار گیرد.

در بیانیه آمده است که این جلسه به درخواست پاکستان که هماهنگ کننده سازمان همکاری‌های اسلامی است، و مقامات فلسطینی برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG