لینک های دسترسی

Breaking News

توبرکلوز هنوز هم کشنده ترین بیماری در جهان است


توبرکلوز یا بیماری سل سالانه جان ۱.۷ میلیون نفر را در جهان می گیرد و حدود دو میلیارد نفر در سراسر جهان از این بیماری متاثر است

ملل متحد می گوید که توبرکلوز یا بیماری سل هنوز هم کشنده ترین بیماری عفونی در جهان است که حدود ۲۵ در صد جمعیت جهان از آن متاثر می باشد.

مجمع عمومی ملل متحد ابراز امیدواری کرده است تا برای رسیدگی به این بیماری مدهش، توجه بیشتر کشور های جهان را جلب کند و قرار است این سازمان برای اولین بار میزبان مقامات ارشد کشور های جهان باشد تا راه های مبارزۀ موثر در برابر این بیماری کشنده روی دست گرفته شود. این نشست قرار است در آخر ماه سپتمبر برگزار شود.

هانک تاملسن، از مرکز کنترول و جلوگیری امراض ایالات متحده می گوید که برخلاف سایر بیماری های کشنده مانند اچ آی وی، ملاریا و ایبولا، بیماری توبرکلوز در سرخط خبرهای جهان قرار نمی گیرد، اما این بیماری ها نسبت به سایر امراض کشنده تر و واگیر تر است که نباید از آن چشم پوشی کرد.

آقای تاملسن در مورد بیماری سل می گوید که "توبرکلوز بیماری ساری کشندۀ درجه یک است. این بیماری نسبت به بیماری اچ آی وی، بیشترین بیماران را همه ساله می کشد. حدود ۱.۷ میلیون نفر سالانه در اثر این بیماری جان باخته و در همه جا یک تهدید به شمار می آید، زیرا به سادگی می تواند شیوع یابد."

ریباکا مارتین از مرکز کنترول و جلوگیری امراض ایالات متحده می گوید که حدود دو میلیارد جمعیت جهان از بیماری سل متاثر است و تاکید می کند که درمان پیشگیرانه این بیماری به خصوص "شکل پنهانی بیماری" می تواند بسیار موثر واقع شود.

به گفتۀ خانم ریباکا مارتین، تداوی بیماری سل آنعده از مریضان که بیماری شان تشخیص نشده است، نسبتاً ارزان است و می تواند از شیوع توبرکلوز جلوگیری کند، اما اگر بیماری دورۀ درمان را تکمیل نکنند، وجود بیمار می تواند در مقابل ادویه مقاومت حاصل کند و تداوی را مشکل تر سازد.

این درحالیست که وزارت صحت عامه افغانستان می‎گوید تخمینآ سالانه ۶۰ هزار افغان به توبرکلوز مصاب می‏شوند. افغانستان از جمله ۲۲ کشوری است که در آن بیشترین موارد توبرکلوز دیده می‏شود؛ اما این کشور برای مبارزه با این پدیده تنها گذاشته نشده است. به گفته مقامات وزارت صحت عامه افغانستان حکومت جاپان همواره افغانستان را در این بخش کمک کرده است.

داکتران به این باوراند که فقر اقتصادی، آلودگی محیط زیست و عدم آگاهی عامه باعث ازدیاد انتشار بیماری توبرکلوز در افغانستان شده است. به همین دلایل توبر كلوز بيشتر دامن گير زنان می شود و مردان كمتر به اين بيماری دچار می شوند.

XS
SM
MD
LG