لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد خواستار آتش‌بس فوری در سوریه شد


کمیشنر عالی حقوق بشر ملل متحد برای تسهیل ارسال‌ کمک‌ها به قربانیان زلزله ویرانگر در سوریه، روز جمعه ۱۰فبروری (۲۱ دلو) خواستار آتش‌بس فوری در این کشور شد.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل در تویتی اعلام کرد: "در این زمان وحشتناک در ترکیه و سوریه، ما خواستار ارسال فوری کمک به همه نیازمندان استیم."

در تویت آمده است: "ولکر ترک، کمیشنر عالی حقوق بشر ملل متحد، خواستار آتش‌بس فوری در سوریه و احترام کامل به حقوق بشر و قوانین بشردوستانه شده تا کمک به همه برسد."

دو زلزلهٔ با شدت ۷.۸ و ۷.۵ به مقیاس ریکتر مناطق جنوب‌شرق ترکیه و شمال سوریه را روز دوشنبه ششم فبروری تکان داد که در نتیجهٔ آن حدود ۲۴ هزار نفر جان دادند.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست سویس و برازیل اوایل هفتهٔ آینده نشستی را در مورد رسانیدن کمک‌های بشردوستانه به سوریه برگزار کند.

سویس و برازیل اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد نیستند، اما آنها مسوول کمک‌های بشردوستانه به سوریه می‌باشند.

قرار است مارتین گریفیتس، معاون منشی عمومی ملل متحد در امور بشردوستانه، در روزهای آینده به ترکیه و سوریه سفر کند و یافته‌های خود را در نشست شورای امنیت گزارش دهد.

رونالدو کوستا فیلو، سفیر برازیل در ملل متحد، در مورد سفر گریفیتس گفت: "او ارزیابی خواهد کرد که وضعیت از چه قرار است، مشکلات ارسال کمک‌ها چه است، و اعضای شورا چگونه می‌توانند به بهترین وجه به آن رسیدگی کنند."

تا اکنون در اثر زلزله کم از کم ۳۵۵۳ نفر در سوریه جان باخته و وضعیت در مناطق تحت کنترول شورشیان که در نزدیکی مرز ترکیه است و بیشترین آسیب را دیده، وخیم می‌باشد، زیرا بدون مجوز دمشق نمی‌توانند از بخش‌های تحت کنترول دولت سوریه کمک دریافت کنند.

حدود چهار میلیون سوری در مناطق تحت کنترول شورشیان در شمال‌غرب سوریه زندگی می‌کنند به کمک‌های بشردوستانه متکی اند که تنها از گذرگاه مرزی باب الحوا از مرز ترکیه منتقل می‌شود، اما پس از زلزلهٔ روز دوشنبه جریان کمک‌ها به دلیل تخریب جاده‌ها در مسیر این گذرگاه مختل شده است.

انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد، روز پنجشنبه نهم فبروری (۲۰ دلو) از شورای امنیت این سازمان خواست تا مجوز بازگشایی گذرگاه‌های بیشتری مرزی را برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به زلزله‌زدگان سوری بدهد.

XS
SM
MD
LG