لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما کشته شدن ۱۳ غیرنظامی را در حمله هوایی کندز تأیید کرد


عکس (آرشیف)

دفتر هیأت معاونت سیاسی ملل متحد در افغانستان، تأیید کرد که در یک حمله هوایی قوای بین المللی در کندز، به شمول کودکان ۱۳ غیرنظامی افغان جان باخته اند.

یوناما در اعلامیه‌ای روز دوشنبه (۵ حمل) گفته است که بر علاوهٔ کشته شدگان، سه غیرنظامی دیگر در این حمله زخم برداشته اند.

یوناما گفته است: "ماموریت نگرانی جدی خویش را در رابطه به یافته های ابتدایی که نشان میدهد ۱۰ تن از کسانی کشته شده کودکان بودند، ابراز میدارد. آنها جز از خانواده‌های بودند که توسط جنگ‌ها از مناطق دیگربیجا شده بودند. کار در مورد مشخص نمودن تمامی تلفات ملکی در نتیجه عملیات‌های نظامی که همزمان با عملیات هوایی صورت گرفته است، ادامه دارد."

این حمله هوایی شنبه شب در روستای تلوکه و در نزدیک شهر کندز صورت گرفته است.

دفتر هیأت معاونت سیاسی ملل متحد از جناح‌های دخیل در افغانستان خواسته است که اقدامات جدی را به هدف حفاظت از غیرنظامیان اتخاذ کنند.

در این اعلامیه‌، یوناما تاکید کرده است که " از طرفین تقاضا می‌شود تا نتایج یافته‌های خویش را نشر و غرامت الزام را برای قربانیان فراهم کنند".

تا اکنون ماموریت حمایت قاطع در افغانستان در این باره چیزی نگفته است؛ اما این ماموریت روز جمعه اعلام کرده بود که در یک عملیات نظامی در ولایت کندز، دو سرباز امریکایی کشته شدند.

وزارت دفاع افغانستان نیز اعلام کرده است که برای تحقیق کشته و زخمی‌شدن غیرنظامیان در حمله‌های هوایی در کندز، هیأتی به ساحه رفته است.

این وزارت در اعلامیه‌ای به باشندگان کندز اطمینان داده است که اگر در این حمله نیروهای امنیتی افغان دخیل بوده باشند که سبب تلفات غیرنظامیان گردیده، عاملان آن مجازات خواهند شد.

این وزارت تأکید کرده است که پالیسی‌های مشخص برای جلوگیری از قربانی‌شدن غیرنظامیان در جریان عملیات‌ها وجود دارد و اردوی افغانستان مکلف به تطبیق این پالیسی هستند.

بر بنیاد گزارش سالانه ملل متحد در افغانستان، در سال ۲۰۱۸میلادی،‌ تلفات غیرنظامیان به اثر حمله‌های هوایی توسط نظامیان افغان و قوای خارجی، ۲۴ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷میلادی افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG