لینک های دسترسی

Breaking News

ماموریت یوناما در افغانستان برای یک‌سال دیگر تمدید شد


دفتر یوناما در ولایت بلخ
دفتر یوناما در ولایت بلخ

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز پنجشنبه ۱۶ مارچ (۲۵ حوت) با صدور قطعنامه‌ای، ماموریت هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) را برای یک‌سال دیگر تمدید کرد.

قطعنامهٔ تمدید ماموریت یوناما در افغانستان به گونهٔ مشترک از سوی نمایندگی امارات متحدهٔ عرب و جاپان تهیه و به شورای امنیت ملل متحد پیش‌کش شده بود که با اکثریت آرای اعضای این شورا تصویب شد.

رابرت وود، نمایندهٔ جاگزین ایالات متحده در سازمان ملل متحد در امور ویژهٔ سیاسی، با اشاره به وضعیت در افغانستان، نقش یوناما را برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران افغان و مشارکت گستردهٔ آنان در همه بخش‌ها و تامین صلح و ثبات در افغانستان بیش از هر وقت دیگر مهم توصیف کرد.

وود به تاریخ هشتم مارچ نیز گفته بود که کار یوناما به ویژه در زمینهٔ تامین صلح و ثبات، حقوق بشر، محافظت از کودکان و غیرنظامیان و توانمندسازی زنان در افغانستان حیاتی است. او پیشنهاد کرده بود که شورای امنیت سازمان ملل متحد باید یوناما را به عنوان "راه نجات" برای مردم افغانستان حفظ کند.

نمایندهٔ چین در سازمان ملل متحد نیز ضمن استقبال از تمدید ماموریت یوناما گفت که کار این نهاد برای بهبود تامین صلح، ثبات و بهبود رفاه اقتصادی و اجتماعی ارزنده و مهم است. او از یوناما خواست تا رویکرد متوازن را برای تحقق این اهداف در پیش‌ گیرد.

نمایندهٔ روسیه در سازمان ملل متحد گفت که ماموریت یوناما در وضعیت کنونی افغانستان حیاتی است. او ابراز اطمینان کرد که تمدید ماموریت یوناما با اکثریت قاطع آرای شورای امنیت، پیامی را به مردم افغانستان می‌رساند که جامعهٔ جهانی در کنار آنان ایستاده است.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد از تمدید ماموریت یوناما قدردانی کرد و آن را برای ایجاد حکومت همه‌شمول در افغانستان و احترام به حقوق بشر به ویژه حقوق زنان در آن کشور مهم خوانده و ابراز امیدواری کرد که این اهداف در ماه‌های آینده تحقق یابد.

فایق گفت که تنها راه ثبات در افغانستان، یک روند با مفهوم سیاسی است که به ایجاد حکومت همه‌شمول در آن کشور منتهی شود.

یوناما که یک ماموریت سیاسی است در سال ۲۰۰۲ به درخواست حکومت آن وقت افغانستان برای معاونت به حکومت و مردم آن کشور در تهدابگذاری صلح و انکشاف پایدار، از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد ایجاد شد.

XS
SM
MD
LG