لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما درخواست محاکمۀ حکمتیار را دریافت کرد


گلبدین حکمتیار حدود دو هفته پیش پس از دو دهه زندگی پنهانی به کابل برگشت و طی مراسم خاص در ارگ از وی استقبال شد

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما گفته است که "درخواستی را که خواهان عدالت برای قربانیان جرم‌هایی که ادعا می‌شود توسط گلبدین حکمتیار صورت گرفته،" دریافت کرده است.

در این درخواست از یوناما خواسته شده است تا آقای حکمتیار به خاطر جرایمی که در گذشته انجام داده است به عدالت کشانده شده و محاکمه شود.

یوناما نگفته است که این درخواست را کی به آن اداره آورده است و چی تعداد افراد در پای آن امضا کرده اند.

تدامیچی یاماموتو، رئیس یوناما که نمایندۀ ویژۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان نیز می‌باشد، در پیوند با این درخواست گفته است "شهروندان افغانستان و کسانیکه قربانی ظلم و ستم گردیده اند نباید از حقوق حقۀ قضایی شان [جبران خسارت] محروم گردند".

یوناما با نشر اعلامیۀ مطبوعاتی از قول آقای یاماموتو نگاشته است که ملل متحد به حمایت از تلاش‌های افغان‌ها برای رسیدن به صلح، عدالت و امنیت ادامه می‌دهد.

حزب اسلامی افغانستان این درخواست را ادعای بی اساس کسانی عنوان می کند که در نظام افغانستان شامل بوده و به گفتۀ مقام‌های این حزب از محبوبیت گلبدین حکمتیار در میان مردم، گسترش فعالیت و افزایش نفوذ حزب در بین مردم افغانستان هراس داشته و منافع شخصی شان را در خطر می‌بینند.

واکنش حزب اسلامی

قریب الرحمان سعید، رئیس کمیتۀ امور فرهنگی و مطبوعاتی حزب اسلامی، کسانی را که به گفتۀ وی مسوول ویرانی افغانستان و قتل و کشتار افغان‌ها بوده اند، نویسنده و فرستندۀ این درخواست عنوان کرد.

آقای سعید در صحبت با صدای امریکا گفت که تامین عدالت در افغانستان و رسیدن مردم این کشور به حق شان نیازمند ایجاد حکومت قوی مرکزی است. او افزود که حزب اسلامی افغانستان آماده است تا در زمانیکه چنین حکومت منتخب در افغانستان رویکار آید، با ملل متحد و سایر نهاد های بین المللی، در زمینۀ عدالت انتقالی هرگونه همکاری کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در فبروری سال روان بنا به تقاضای حکومت افغانستان، نام گلبدین حکمتیار را از فهرست دهشت افگنان بین المللی حذف کرد.

حزب اسلامی به رهبری آقای حکمتیار در سپتامبر سال ۲۰۱۶ با حکومت افغانستان توافق صلح را امضا کرد و وعده سپرد که از جنگ دست کشیده و روابط خود را با همه دهشت افگنان قطع می‌کند.

یوناما نگفته است که در پیوند با عریضۀ که بر خلاف گلبدین حکمتیار دریافت کرده است، چی اقدامی خواهد کرد، اما در اعلامیۀ خود از تلاش‌های حکومت افغانستان در راستای صلح ستایش کرده است.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG