لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد برای ۱۷ مرکز درمان معتادان در افغانستان دارو و لوازم طبی فراهم می‌کند


یکی از مراکز درمانی معتادان

برنامۀ انکشافی سازمان ملل متحد (UNDP) از امضای توافقنامه‌ با دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم این سازمان (UNODC) خبر داده که بر اساس آن، قرار است برای ۱۷ مرکز درمانی معتادان در افغانستان دارو و لوازم طبی تهیه شود.

این ادارۀ ملل متحد روز چهارشنبه ۲۱ سپتمبر (۳۰ سنبله) در خبرنامه‌ای گفته است که بربنیاد این توافقنامه، قرار است برنامۀ انکشافی ملل متحد و دفتر مبارزه با مواد مخدر این سازمان به گونۀ مشترک از تهیۀ دوا، تجهیزات طبی و لوازم صحی ضروری در ۱۷ مرکز درمان معتادان در سراسر افغانستان حمایت مالی کنند.

در خبرنامه آمده است که حمایت مالی از مراکز درمانی معتادان با ظرفیت ۹۳۰ بستر در مناطق شمالی، غربی، شرقی و مرکزی افغانستان دست‌کم، دو میلیون دالر هزینه خواهد برداشت.

عبدالله الدرداری، نمایندۀ دفتر برنامۀ انکشافی ملل متحد در افغانستان گفته است که هنوز هم افغانستان یکی از بزرگترین تولید کنندۀ تریاک و کشت‌کنندۀ خشخاش در جهان به شمار می‌رود و در سال‌های گذشته هزاران افغان به شمول خانواد‌ه‌ها معتاد به مواد مخدر شده اند.

آقای الدرداری افزوده است که دفتر برنامۀ انکشافی ملل متحد در افغانستان متعهد است تا در بخش تداوی معتادان در این کشور همکاری بیشتر کند.

پیش از این برنامه انکشافی سازمان ملل متحد در افغانستان اعلام کرده بود که در ۲۲۰ هزار هکتار زمین که ۱۰ درصد خاک زراعتی افغانستان را تشکیل می‌دهد، کوکنار کشت شده است.

اخیراً برنامه انکشافی سازمان ملل متحد در افغانستان شمار معتادان به مواد مخدر در افغانستان را چهار میلیون نفر گزارش داد که یک و نیم میلیون آن را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

انوبها سوود، نماینده دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم ملل متحد در افغانستان، این اقدام دو ادارۀ ملل متحد را برای ادامه فعالیت مراکز درمانی معتادان مهم عنوان کرده و گفته است که پس از حاکمیت طالبان بر افغانستان، بسیاری از این مراکز درمانی به حمایت‌های مالی نیاز دارند.

او افزوده است: "این توافقنامه تلاش‌های مشترک سازمان ملل متحد را برای مقابله با یکی از عمیق‌ترین مسایل که مردان، زنان و جوانان افغانستان را تحت تاثیر قرار داده است، احیا خواهد کرد."

این در حالی است که در زمان جمهوریت ۸۸ مرکز درمان معتادان در سراسر افغانستان وجود داشت که به گفتهٔ مقام های طالبان نزدیک به ۵۰ درصد این مراکز به دلیل کمبود امکانات مالی و دارو مسدود شده اند.

بر اساس تخمین دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم ملل متحد، در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۷۷ هزار هکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت شده بود که از آن تریاک کافی برای تولید ۶۵۰ تن هرویین به دست آمد، درحالی که در سال ۲۰۲۰ تولید هیرویین به ۵۹۰ تن می‌رسید.

دفتر مبارزه با مواد مخدر ملل متحد در تازه ترین گزارش خود گفته است که ارزش کل تولید مخدرات افغانستان در سال ۲۰۲۱ بین ۱.۸ تا ۲.۷ میلیارد دالر بوده است.

XS
SM
MD
LG