لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: بیش از نصف زنان افغان در طول عمر شان خشونت را تجربه می‌کنند


نمایندۀ صندوق جمعیت ملل متحد برای افغانستان گفته است که بیش از نصف زنان افغان در طول زندگی شان خشونت را تجربه می‌کنند.

الکساندر ساشا بودیروزا، نمایندۀ صندوق جمعیت ملل متحد برای افغانستان همچنین گفته است که در هر دو ساعت یک زن در افغانستان به دلیل اختلاطات ناشی از بارداری و زایمان جان می‌بازد.

آقای بودیروزا به مناسبت ۱۶ روز فعالیت بر ضد خشونت جنسیتی که سر از ۲۵ نومبر، روز جهانی محو خشونت علیه زنان آغاز شده است، از شرکای جهانی خواست تا یک صدا برای رفع نیازمندی‌های صحی و محافظت از نه میلیون زن و دختر در افغانستان متعهد باشند.

این مقام ملل متحد گفت: "حتا پیش از تحولات اخیر، نیازمندی‌های زنان و دختران [در افغانستان] سرسام آور بود: بیش از نصف زنان در طول زندگی شان خشونت را تجربه کرده و در هر دو ساعت یک زن به خاطر اختلاطات مرتبط با بارداری جان می‌سپارد. اگر جامعۀ جهانی عمل نکند و فوری عمل نکند، وضعیت آنان وخیم‌تر خواهد شد."

ادارۀ کمک‌های بشری ملل متحد گزارش داده است که از جمع ۶۷۰ هزار نفر که تا اواسط ماه نومبر از محلات اصلی شان در داخل افغانستان بیجا شده اند، نزدیک به ۸۰ درصد آن را زنان و کودکان تشکیل می‌دهد.

با وصف چالش‌های موجود، صندوق جمعیت ملل متحد گفته است که به فراهم آوری خدمات نجات‌دهنده – به شمول مراقبت‌های صحی باروری و روانی- در افغانستان ادامه می‌دهد.

آقای بودیروزا گفت: "ما از تلاش‌هایی حمایت می‌کنیم که تضمین می‌کند تا زنان افغان به گونۀ مصوون ولادت کرده و زندگی عاری از خشونت داشته باشند. اگر قرار است که دستآوردهای دو دهۀ پسین را حفظ کنیم، باید حقوق بشر و وقار تمام مردم افغانستان، به ویژه زنان و دختران، حفاظت و احترام شود."

پس از مسلط شدن طالبان در افغانستان و قطع کمک‌های جهانی به این کشور، نظام صحی افغانستان که متکی به کمک‌های خارجی بود در ورطۀ فروپاشی قرار گرفته است.

فرارسیدن فصل سرما، بحران بشری در افغانستان را شدیدتر کرده است و با اشاره به این وضعیت، صندوق جمعیت ملل متحد تاکید کرده است که جامعۀ جهانی باید برای فراهم آوری فوری کمک‌ها به افغانستان دست به کار شده و به آسیب‌پذیری و نیازمندی‌های مردم افغانستان رسیدگی کند. این نهاد ملل متحد گفته است که زنان افغان باید در صدر تلاش‌های امدادرسانی بشری قرار داشته باشند.

XS
SM
MD
LG