لینک های دسترسی

Breaking News

یونیسف: در سه روز ۲۷ کودک در افغانستان کشته شده اند


صندوق وجهی ملل متحد برای اطفال (یونیسف) می‌گوید که تشدید خشونت‌ها در برابر کودکان در افغانستان تکان‌دهنده است.

بر اساس خبرنامهٔ یونیسف در ۷۲ ساعت گذشته تنها در ولایت قندهار ۲۰ کودک کشته و ۱۳۰ کودک دیگر زخمی شده اند.

این ادارهٔ ملل متحد همچنان گفته است که در این مدت در ولایت‌های خوست و پکتیا هفت کودک کشته شده و شش کودک دیگر زخمی شده است.

هاروی لودیوک دی لیس، نمایندهٔ یونیسف در افغانستان گفته است که طرفین درگیر جنگ در افغانستان حقوق بین‌المللی بشری حفاظت از کودکان را نادیده گرفته اند.

یونیسف همچنان گفته است که بر علاوهٔ این "قساوت‌ها" بر کودکان آسیب پذیر افغان، از گزارش‌ها مبنی بر سربازی‌گیری روزافزون کودکان توسط گروه‌های مسلح نگران است.

صندوق وجهی ملل متحد برای اطفال افزوده است که شمار دیگری از کودکان، پسران و دختران، با دیدن این قساوت‌ها صدمات روحی دیده اند. یونیسف گفته است که کودکان نباید بهای جنگ را در افغانستان بپردازند.

این ادارهٔ ملل متحد از تمام جوانب درگیر خواسته است تا در حفاظت از کودکان مکلفیت‌های بین المللی شان را ادا کنند.

به دنبال تشدید حملات طالبان و درگیری‌ها در سراسر افغانستان، کمیسیون مستقل حقوق بشر این کشور با نشر گزارشی گفته است که از اول ماه جنوری تا پایان ماه جون سال ۲۰۲۱ میلادی، ۱۶۷۷ غیرنظامی در افغانستان در جریان درگیری‌های مسلحانه و انفجارها، جان باخته و سه‌هزار و ۶۴۴ غیرنظامی دیگر در این مدت زخم برداشته اند.

افزون بر این، وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان روز دوشنبه نهم اگست (۱۸ است) اعلام کرد که تنها در ۱۵ روز اخیر، حدود ۵۳۰۰ خانواده به دلیل حملات طالبان، از مناطق اصلی شان در بخش‌های مختلف افغانستان فرار کرده اند.

XS
SM
MD
LG