لینک های دسترسی

Breaking News

بیانات یک نظامی متقاعد امریکایی، از اشتباهات امریکا در افغانستان


حکومت وحدت ملی افغانستان، در نتیجۀ وساطت جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده به میان آمد

دانیال دیویس، یک دگرمن متقاعد اردوی ایالات متحده اخیراً به افغانستان سفر کرده و با برگشت به ایالات متحده، مقاله ای را منتشر ساخت که در آن، پالیسی کنونی نظامی در افغانستان را ناکام عنوان نمود.

آقای دیویس در مصاحبۀ اختصاصی با صدای امریکا در پاسخ به پرسش شایسته سعادت لامع گفت که اساساً ایالات متحده - نخست در توافق بُن و سپس در سال 2014 که جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده ایجاد حکومت وحدت ملی را وساطت کرد - دو گام فاجعه بار را در أفغانستان برداشت.

او گفت که در گام اول، "دوماه پس از بمباردمان سنگین و فروپاشی طالبان، ما (ایالات متحدۀ امریکا) حکومتی را در افغانستان استقرار بخشیده و بدون کدام مطالعه یا تحقیق، هر کسی را که در افغانستان ما را کمک کرده بود، در آن جا دادیم".

این افسر متقاعد اردوی امریکا افزو که امریکایی ها بالای هر چیزی که "آنها (کسانی که ایالات متحده را در جنگ افغانستان کمک کرده بود) و هر کس دیگر به ما میگفتند اعتماد کرده و فکر کردیم حقیقت دارد؛ و هر کسی را که آنها تروریست میگفتند، ما به دنبالش میرفتیم. بسیاری از اینگونه اشخاص، مظالم غیرقابل گفتن را مرتکب شدند و اکنون در سطوح بلند حکومت افغانستان حضور دارند".

وقتی از او پرسیده شد که کی ها مرتکب چنین اعمال شده و حال بخشی از حکومت استند گفت: "تعداد آنها زیاد است، فعلاً جنرال دوستم به خاطرم می آید، چون او در جنگ داخلی، بسیار کارهایی را مرتکب شده است".

عبدالرشید دوستم که اکنون معاون اول ریاست جمهوری افغانستان است این اتهامات را در گذشته رد کرده و همچنان از اعمالی که در گذشته از سوی وی یا افراد مربوط به او انجام شده، در برابر مردم افغانستان پوزش خواسته است.

آقای دیویس همچنان وساطت ایالات متحده در منازعات انتخاباتی و ایجاد حکومت وحدت ملی در افغانستان را یک اقدام "صریحاً بد" توصیف کرد و گفت که ایالات متحده "در عوض رسیدگی به مشکل انتخابات" گویا راه ساده را انتخاب نمود و دو طرف درگیر در نزاع انتخاباتی را در یک حکومت جا داد.

این افسر سابقه دار امریکایی به این باور است که چنین کار باعث ایجاد بی اعتمادی در بین مردم شده و روند انتخابات را در آن کشور متضرر ساخت.

حکومت وحدت ملی افغانستان همواره تأکید کرده که ایجاد این حکومت بر أساس خواست مردم صورت گرفته و تصمیم به جا بوده است.

دانیال دیویس که از یک بازدید تازه اش از افغانستان برگشته همچنان گفت که ایالات متحده در کار خاتمه دادن جنگ در افغانستان، با ناکامی مواجه بوده و باید در مورد چگونگی نقش خود در آن کشور، تصمیم اتخاذ کند.

آقای دیویس میگوید تا کنون عملیات بیشماری جهت مبارزه با دهشت افگنی صورت گرفته، ولی آنرا نمی توان پیروزی نامید، زیرا هدف اصلی باید خاتمه جنگ در افغانستان باشد.

مصاحبۀ کامل شایسته سعادت لامع با دانیال دیویس افسر متقاعد اردوی امریکا را اینجا تماشا کنید:

بیانات یک نظامی متقاعد امریکایی، از اشتباهات امریکا در افغانستان
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:03 0:00

XS
SM
MD
LG