لینک های دسترسی

Breaking News

پایان ضرب‌الاجل جدید روسیه به نظامیان اوکراینی و احتمال سقوط ماریوپول


در حالیکه حملات روسیه به شرق اوکراین شدت یافته، ضرب‌الاجل جدیدی که از سوی نظامیان روسیه برای نیروهای اوکراینی محصور در یک کارخانهٔ تولید فولاد در شهر ماریوپول تعیین شده بود به پایان نزدیک شده است.

مسکو از مدافعان شهر ماریوپول خواسته بود تا ساعت دو پس از چاشت روز چهارشنبه ۲۰ اپریل (۳۱ حمل) تسلیم شوند.

در همین حال یکی از فرماندهان نیروهای مستقر در کارخانه تولید فولاد در شهر بندری محاصره شده ماریوپول خواستار کمک شده و می‌گوید"شاید آخرین روزهای ما باشد، اگر نه ساعت ها".

او گفته است که شمار نیروهای روسی که آنان را در محاصره قرار داده اند، ده برابر نظامیان اوکراینی است که محاصره شده اند. تا دیروز سه شنبه ۱۹ اپریل هیچ سرباز اوکراینی به تسلیمی تن نداده بود.

بر اساس گزارش‌ها، شماری از غیرنظامیان اوکراینی نیز در این کارخانۀ فولاد در محاصرۀ روس‌ها قرار دارند.

سقوط کامل شهربندری ماریوپول باعث می‌شود که بندر کریمیه در جنوب اوکراین به منطقه تحت کنترول شورشیان مورد حمایت مسکو متصل شده و نوار جنوب‌شرقی اوکراین به کنترول روس‌ها در آید.

بسیاری از ساکنان این شهر هفته‌ها است که بدون آب و برق در زیر زمین‌ها گیرمانده اند.

برنامه تخلیه غیر نظامیان

ایرینا ورشچوک، معاون صدراعظم اوکراین گفته است که کشورش با نیروهای روسیه برای باز کردن مسیر امنی برای تخلیه غیرنظامیان از ماریوپل به توافق رسیده است.

او در صفحهٔ تلگرام خود نوشته است که این توافق شامل زنان، کودکان و افراد مسن می‌شود و کسانیکه تخلیه می‌شوند به شهر زاپوریژیا که تحت کنترول اوکراین است، منتقل خواهند شد.

مقامات اوکراینی همچنین روز چهارشنبه ۲۰ اپریل (۳۱ حمل) اعلام کرد که قصد دارد ۹۰ سرویس برای تخلیه ۶۰۰۰ غیرنظامی به ماریوپل بفرستد. مسکو به تمام تلاش‌های قبلی برای اعزام کاروان به ماریوپل برای تخلیه غیر نظامیان، به شمول تلاش‌های صلیب سرخ در پایان ماه مارچ، اجازه نداده بود.

از طرفی جدایی طلبان طرفدار روسیه در جمهوری خودخوانده دونتسک گفته اند که ۱۴۰ غیرنظامی و پنج سرباز اوکراینی که تسلیم شده بودند، از ماریوپل تخلیه شده اند.

مساعدت‌های نظامی جدید

وزارت دفاع ایالات متحده می گوید که اوکراین اخیراً جت‌های جنگی و پرزه‌جات آن را برای تقویت نیروی هوایی خود دریافت کرده است، اما از ارایه جزییات در مورد تعداد این طیاره‌ها و کشور اهدا کننده خودداری کرده است.

کیف از شرکای غربی خود خواسته بود تا طیاره‌های میگ-۲۹ را که پیلوت‌های اوکراینی از قبل با پرواز دادن آن آشنا اند، کمک کنند و شماری از کشورهای اروپای شرقی به این درخواست کیف پاسخ مثبت داده اند.

در همین حال، حکومت ناروی حدود ۱۰۰ میزایل‌ ضد هوا نوع مسترال ساخت فرانسه را به اوکراین داده است.

جنگ در دونباس

وزارت دفاع اوکراین می‌گوید که نیروهای این کشور حمله روسیه را در شهر ایزیوم، که دروازهٔ ورودی به منطقه شرقی دونباس پنداشته می‌شود و هدف حمله بزرگ روسیه است، شکست داده‌اند.

کیف همچنین گفته است که در یک ضد حمله در نزدیکی شهر مرینکا در بخش جنوبی دونباس، جایی که جدایی‌طلبان طرفدار روسیه از سال ۲۰۱۴ با نیروهای دولتی می‌جنگند، به دشمن خساراتی وارد کرده است.

روسیه می‌گوید نیروهایش ۷۳ حمله هوایی در سراسر اوکراین انجام داده‌اند و ده‌ها نقطه را که در آن نیروهای اوکراینی متمرکز شده بودند، هدف قرار داده‌اند.

مسکو می گوید تمرکز مرحله دوم حمله به اوکراین، "آزادسازی " منطقهٔ دونباس است؛ منطقه ای تقریبا دو برابر کشور بلجیم می‌باشد.

سازمان ملل متحد می‌گوید که از زمان آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین در ۲۴ فبروری تا کنون بیش از پنج میلیون اوکراینی به خارج از آن کشور مهاجرت کرده و نیز بیش از هفت میلیون اوکراینی دیگر در داخل کشورشان بیجا شده اند. این جنگ ده‌ها میلیارد دالر خسارت را به زیربناهای اوکراین نیز وارد کرده است.

XS
SM
MD
LG