لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا و طالبان در مورد خروج قوای امریکايی 'به توافق نزدیک' شده‌اند


سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر
سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر

یک سخنگوی طالبان گفته است که نمایندگان آن گروه و مذاکره کنندگان امریکایی در مورد خروج قوای امریکایی از افغانستان به توافق نزدیک شده اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر ضمن بیان این مطلب گفته است که دو طرف همچنان توافق کرده اند که قلمرو افغانستان هرگز برای طراحی و انجام حملات بر ضد امریکا استفاده نشود.

سخنگوی طالبان نگفت که طالبان چی تضمین هایی را به جانب ایالات متحده داده اند که دیگر از خاک افغانستان بر ضد امریکا استفاده نشود.

اما زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان که هم اکنون سرگرم پنجمین دور مذاکرات با نمایندگان گروه طالبان است، پیش از این گفته بود که تنها وعدۀ لفظی طالبان بسنده نبوده و باید آن گروه تضمین‌های قابل تایید و قابل تصدیق بدهند.

آقای شاهین به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که رسیدن به صلح هدف نهایی طالبان است و به گفتۀ وی اگر در نشست کنونی حاصل نشد، در نشست بعدی این هدف دنبال خواهد شد.

سهیل شاهین گفت که حضور ملا عبدالغنی برادر در نشست کنونی "بسیار مهم" بوده و نشان می‌دهد که "طالبان تا چی حد به این مذاکرات اهمیت قایل بوده و چقدر از آن توقع دارد".

آقای خلیلزاد تلاش دارد تا طالبان را به مذاکرات مستقیم صلح با حکومت افغانستان وادار کند، اما طالبان که حکومت کابل را دست نشانده می‌خوانند، به گفتۀ آقای شاهین مایل به گفتگو با حکومت نیستند.

با اینحال، حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان که با جمعی از چهره های سیاسی افغان اوایل ماه روان با نمایندگان طالبان در مسکو دیدار کرد به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که طالبان آمده اند تنها با حکومت افغانستان به نحوی مذاکره کنند که نمایندگان حکومت بخشی از یک گروه بزرگ مشتمل بر همه بازیگران قضیۀ افغانستان باشد.

XS
SM
MD
LG