لینک های دسترسی

Breaking News

'امیدواری‌ها' در افغانستان از پنجمین دور گفتگوهای قطر


ریاست اجرایی افغانستان امیدوار است که نشست نمایندگان امریکا و طالبان در شهر دوحۀ قطر، منجر به آغاز مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان شود.

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در جریان نشست اخیر در دوحه، با هیات طالبان به شمول ملا عبدالغنی برادر، دیدار کرد.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی روز سه شنبه (۷ حوت) به صدای امریکا گفت "انتظار ما این است که طالبان هم به نکته پی برده باشند که خشونت و جنگ در افغانستان راه حل نیست و اگر طرفدار سهیم شدن در حکومت افغانستان اند راه حل این است که آنان وارد گفتگو شوند".

معاون سخنگوی ریاست اجرایی افزود که برای موفقیت روند صلح و پایان جنگ در افغانستان تلاش‌های "منطقه‌ای و جهانی" می‌تواند موثر تمام شود.

ریاست اجرایی افغانستان، "انعطاف پذیری" و تعیین هیات جدید مذاکره کننده طالبان را در ماه های اخیر، نشانی از گفتگوهای احتمالی میان حکومت و این گروه عنوان می‌کند.

هم‌زمان با آغاز پنجمین دور گفتگوهای صلح، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان، نقش ملاعبدالغنی برادر را در گفتگوهای صلح اثر گذار دانسته است.

آقای کرزی گفته است "امیدوارم که بحران کنونی در افغانستان هر چه زودتر از راه گفتگوهای بین‌الافغانی حل شده و صلح دایمی در کشور تامین شود".

تاکنون هیچ جزئیات از گفتگوها میان نمایندگان امریکا و طالبان به رسانه‌ها درز نکرده؛ اما شماری از تحلیلگران افغان می‌گویند که خروج نظامیان خارجی از افغانستان و قطع روابط طالبان با گروهای تروریستی از مواردی اند که در نشست قطر روی آن گفتگو شده است.

وحید مژده، از تحلیلگران افغان که مسایل مربوط به طالبان را از نزدیک دنبال می‌کند، به صدای امریکا گفت که در این نشست "دو گروه کاری توسط نمایندگان امریکا و طالبان ایجاد شده و قرار است روز پنجشنبه درباره مسایل مورد بحث" تصمیم نهایی را بگیرند.

XS
SM
MD
LG