لینک های دسترسی

Breaking News

بم افگن‌های جدید امریکایی وارد افغانستان شد


طیاره های ای-۱۰ در حملات قریب هوایی موثریت خاص دارد

نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان گفته اند که یک جزوتام طیاره‌های جنگی ای -۱۰ تندربولت برای کمپاین مبارزه بر ضد طالبان وارد افغانستان شد.

انتقال این بم افگن‌ها به افغانستان، به باور مقام‌های امریکایی و ناتو، برای پاسخگویی به "نیازمندی مبرم به حمایت قریب هوایی و ارتقای ظرفیت هدف گیری دقیق" کمک خواهد کرد.

فرماندهی قوای امریکایی مستقر در افغانستان یا USFOR-A با نشر خبرنامه‌ای گفته است که از این طیاره ها برای هدف قرار دادن منابع مالی طالبان – لابراتوارهای تولید و انبار مخدرات- و عملیات ضد دهشت افگنی استفاده خواهد شد.

طیاره‌های ای-۱۰ مراکز تولید و قاچاق مخدرات طالبان را هدف خواهد گرفت
طیاره‌های ای-۱۰ مراکز تولید و قاچاق مخدرات طالبان را هدف خواهد گرفت

خبرنامه حاکی است که برای انجام این عملیات از سایر جنگ افزارهای امریکایی به شمول بم افگن‌های بی – ۵۲، جنگنده های اف -۱۶ و اف ۲۲، درون‌های کشفی و هیلیکوپترهای جنگی کار گرفته خواهد شد.

جنرال جیمز هکر، فرمانده یکی از قطعات هوایی قوای امریکایی مستقر در افغانستان گفت "طالبان تا کنون ضربۀ کامل قدرت هوایی قوای امریکایی و افغان را حس نکرده اند."

از نوامبر سال گذشته تا کنون ۳۰ حمله بر تاسیسات تولید و قاچاق مخدرات طالبان صورت گرفته است که به گفتۀ مقام‌های امریکایی با تخریب چندین لابراتوار تولید و از بین بردن انبارهای مخدرات، بیش از ۲۰ میلیون دالر خسارت مالی به طالبان وارد شده است.

مقام‌های افغان و امریکایی به روزنامۀ نیویارک تایمز گفته اند که طالبان در افغانستان ۴۰۰ تا ۵۰۰ لابراتوار پروسس مخدرات دارند و از آن حدود ۲۰۰ میلیون دالر در سال درآمد عاید بر می دارند. به گفتۀ مقام‌ها، قاچاق مخدرات حدود ۶۰ درصد منابع مالی طالبان را تشکیل می دهد.

XS
SM
MD
LG