لینک های دسترسی

Breaking News

حملات قوای هوایی امریکا بر مواضع طالبان در افغانستان


وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید که نیروهای این کشور در روزهای اخیر، حملات هوایی را بر مواضع گروه طالبان در افغانستان انجام داده اند.

جان کربی، سخنگوی این وزارت ناوقت روز پنجشنبه ۲۲ جولای (۳۱ سرطان) به خبرنگاران گفت که این حملات قوای هوایی امریکا، به هدف پشتیبانی از نظامیان افغان صورت گرفته است.

آقای کربی در این مورد جزییات بیشتر نداد، اما تاکید کرد که نظامیان امریکایی قادر به انجام حملات هوایی به هدف پشتیبانی از نیروهای افغان در این کشور استند.

گفته می‌شود که این حملات هوایی نیروهای امریکایی بر مواضع گروه طالبان در بخش ولایت قندهار صورت گرفته است. سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده افزود که جنرال کنت فرانک مک‌کنزی، فرمانده نیروهای باقی مانده در افغانستان صلاحیت انجام حملات هوایی بر مواضع طالبان به هدف حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را دارد.

پیش از این نیز مقامات نظامی امریکا گفته بودند که حملات اخیر بر مواضع طالبان در افغانستان با استفاده از طیاره‌های جنگی مستقر در خارج از این کشور صورت گرفته و این حملات در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

بر اساس گزارش اسوشیتدپرس، این مقامات، بدون ذکر نامشان به تاریخ اول جولای (۱۰ سرطان) گفتند با وجودیکه خروج نیروها و تجهیزات نظامی ایالات متحده در روزهای آینده تکمیل خواهد شد، اما اردوی امریکا تا ماه سپتمبر درگیر جنگ افغانستان خواهد بود و گزینه حملات هوایی علیه طالبان را برای دفاع از نیروهای افغان حفظ می‌کند.

حملات طالبان در چند هفته گذشته بر نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در اکثر ولایات افغانستان شدت یافته است و در حال حاضر، درگیری میان دو طرف در حدود ۱۵ ولایت جریان دارد.

نگرانی‌ها از تشدید جنگ‌ها در این کشور در حالی مطرح می‌شود که روند خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان ادامه دارد.

قوماندانی مرکزی قوای ایالات متحدۀ امریکا تخمین کرده است که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بیش از ۹۵ درصد تکمیل شده است.

این قوماندانی روز گذشته با نشر خبرنامه‌ای گفت که تا اکنون ۹۸۴ پرواز طیارهٔ نوع سی-۱۷ نظامی، تجهیزات نظامی را از افغانستان بیرون کرده و بیش از ۱۷ هزار قلم از تجهیزات برای تخریب به ادارهٔ لوژستیک دفاعی تحویل داده شده است.

این مرکز گفته است که ایالات متحده رسماً هفت پایگاه را به وزارت دفاع افغانستان تحویل داده است.

XS
SM
MD
LG