لینک های دسترسی

Breaking News

اتهام مداخلۀ روسیه و ایران در انتخابات امریکا؛ تهران و مسکو رد کردند


مقام های امنیتی ایالات متحده اعلام کردند که ایران و روسیه اطلاعات ثبت نام رای‌دهندگان امریکایی را با نیت دخالت در انتخابات نومبر به دست آورده‌اند، اما تهران و مسکو این اتهامات را رد کرده اند.

جان رتکلیف، رییس استخبارات ملی و کرستوفر ری، رییس ادارۀ تحقیقات فدرال یا اف بی آی ناوقت چهارشنبه۲۱ اکتوبر (۳۰ میزان) در يك کنفرانس خبری در واشنگتن دی سی این خبر را اعلام کردند.

آقای رتکلیف گفت: "مى خواهيم مردم را آگاه كنيم که دو بازیگر خارجی، ایران و روسیه را شناسایی کرده‌ایم که دست به اقدامات مشخصی برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی مرتبط با انتخابات ما زده‌اند...تایید ‌كرده‌ايم که برخی اطلاعات ثبت‌نام رای‌دهندگان از سوی ایران و روسیه به طور جداگانه کسب شده است. "

آقای رتکلیف گفت که این داده‌ها می‌تواند از سوی بازیگران خارجی جهت تلاش برای برقراری ارتباطات ساختگی با رای‌دهندگان ثبت نام کرده مورد استفاده قرار بگیرد تا به گفتۀ وی "باعث سرگردانی، آشوب افگنی و تضعیف اعتماد شما به دموکراسی امریکایی شود. "

رییس استخبارات ملی امریکا گفت: "ما قبلاً شاهد ‌اين بوده ايم كه ایران ایمیل‌های جعلی به منظور ارعاب رای‌دهندگان، برانگیختن ناآرامی اجتماعی و تخریب رییس جمهور ترمپ ارسال کرده است. "

در واکنش به این اتهامات، وزارت خارجۀ ایران روز پنجشنبه ۲۲ اکتوبر نمایندهٔ سویس را احضار كرد تا به گفته ایران علیه ادعای "بی اساس" امریكا مبنی بر تلاش تهران برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ اعتراض کند.

سفارت سویس در ایران از علایق امریکا نمایندگی می‌کند، زیرا واشنگتن و تهران روابط دپلوماتیک ندارد.

با اینحال، رییس استخبارات ملی امریکا گفت که نظام‌های انتخاباتی امریکا مقاوم است. او به شهروندان امریکا اطمینان داد که آرای آنان در امان است.

رتکلیف اضافه کرد که نهادهاى استخباراتی امریکا آگاه اند که روسیه به اطلاعات برخی رای‌دهندگان دست یافته است، درست مانند آنچه در سال ۲۰۱۶ انجام داد، اما به گفتۀ وی مردان و زنان فوق‌العاده ادارات استخباراتی امریکا، فوراً این اقدامات را ردگیری کردند و اف‌بی‌آی و وزارت امنیت داخلی امریکا به سرعت در واکنش به این تهدید اقدام کردند.

مسکو نیز مانند تهران اتهامات ایالات متحده را رد کرده و آن را "مطلقاً بی‌بنیاد" خوانده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه روز پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت: "هر روز باران اتهامات می‌بارد. تمام آن مطلقاً بی اساس است و بنیادی ندارد."

کریستوفر ری، رییس اف‌بی‌آی گفت: "ما دخالت خارجی در انتخابات مان یا هر فعالیت خلافکارانه‌ای را که حرمت آرای شما را تهدید یا اعتماد عمومی به نتایج انتخابات را تضعیف کند، تحمل نخواهيم كرد. "

XS
SM
MD
LG