لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا و متحدینش حملات میزایلی ایران بر عراق را به شدت محکوم کردند


جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی قصر سفید

جیک سولیوان مشاور امنیت ملی قصر سفید، روز یکشنبه ۱۳ مارچ (۲۲ حوت) حملات میزایل‌های بالستیک ایران بر اربیل، پایتخت منطقهٔ کردستان عراق، را محکوم کرد.

آقای سولیوان گفت که واشنگتن حکومت عراق را در قسمت دسترسی به سیستم دفاع میزایلی کمک خواهد کرد تا از خود دفاع کند.

این مقام ارشد قصر سفید در مصاحبه‌ای با تلویزیون CBS امریکا گفته است که در این حمله نه به شهروندان امریکایی آسیب نرسیده است و نه تاسیسات ایالات متحده در عراق متضرر شده است. اما تاکید کرد که امریکا به هر نحو ممکن از "مردم، منافع و متحدین خود دفاع" خواهد کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا، نیز در یک تویت نوشته است که "ما حملات میزایلی دیشب ایران در اربیل را محکوم می کنیم. این حمله نقض ظالمانه حاکمیت عراق بود."

رسانه‌های دولتی ایران گزارش داده اند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، یک "مراکز استراتیژیک" اسراییل در اربیل را هدف قرار داد.

بر اساس این گزارش ها، این حملات میزایلی، یک اقدام تلافی جویانه در برابر حملات هوایی اسراییل بر سوریه صورت گرفته است، حملاتی که در اثر آن، نظامیان ایرانی کشته شدند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که حملات میزایلی ایران شماری از منازل رهایشی را در منطقهٔ اربیل آسیب رسانده است و گفته است تهران به ندرت مسوولیت چنین حملات را بر عهده می‌گیرد.

بخشی از استدیوی تلویزیون ۲۴ کردستان که در اثر میرایل های سپاه پاسداران ایران آسیب دیده است
بخشی از استدیوی تلویزیون ۲۴ کردستان که در اثر میرایل های سپاه پاسداران ایران آسیب دیده است

آخرین بار در ماه جنوری ۲۰۲۰، در یک اقدام تلافی جویانه به خاطر کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران، تهران تاسیسات ایالات متحده در عراق را به صورت مستقم هدف حملات میزایلی قرار داد بود.

واکنش های شدید در برابر حملات میزایلی ایران بر عراق

حملات میزایلی ایران واکنش‌های شدید مقام‌های عراقی و شماری از متحدین این کشور را نیز در پی داشت.

در یکی از تازه‌ترین واکنش‌ها آلمان، روز یکشنبه با نشر اعلامیه‌ای حملات میزایلی سپاه پاسداران به اربیل را محکوم کرد.

وزارت خارجه آلمان در این اعلامیه بر تداوم حمایت برلین از حاکمیت عراق و اتحاد و ثبات این کشور در راستای مبارزه بر ضد داعش تاکید کرد.

این وزارت در پایان اعلامیهٔ خود حملات به کارمندان دپلوماتیک، نمایندگان، و تاسیسات متعلق به ایتلاف بین المللی مبارزه بر ضد داعش را "غیر قابل قبول" خواند و افزوده است مرتکبین این حملات باید پاسخگو قرار داده شوند.

فرانسه نیز روز یکشنبه اعلام کرد حمله میزایلی به اربیل تلاش‌ها برای به نتیجه رساندن مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران را تهدید می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجهٔ فرانسه گفته است که این حملات تهدیدی علیه ثبات عراق و منطقه است.

در همین حال، رییس شورای همکاری خلیج فارس،‌ مصر و ترکیه نیز این اقدام ایران را محکوم کردند.

XS
SM
MD
LG